ویزای کار در پرتغال – بازار کار در پرتغال

آیا به فکر حرکت به سمت این کشور برای کار هستید؟ در اینجا خلاصه ای از بازار کار برای کمک به نیروهای کار در یافتن کار در پرتغال را می توانید پیدا کنید.

 

مهاجرت کاری و شریط اخذ ویزای کار در پرتغال

یکی از راه های مهاجرت به این کشور از طریق کار می باشد، که پس از اخذ اقامت از طریق کار نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت می باشد روش های دیگر نظیر اخذ ویزای تحصیلی جهت مهاجرت تحصیلی در پرتغال و سرمایه گذاری نیز وجود دارند. تابعیت پرتغال از طریق تولد فرزند در این کشور وجود ندارد. جهت اطلاع از شرایط مهاجرت، هزینه زندگی و شرایط ویزای کار، حقوق کار و شرایط اقامت از طریق کار یا تخصص میتوانید با موسسات مهاجرتی مراجعه کنید.

قانون کار پرتغال مختص این کشور می باشد و قبل از شروع به کار بایستی راجع به آن و همچنین شرایط کار در پرتغال تحقیق کرد. کار دانشجویی در پرتغال امکان پذیر است اما باید قبل از شروع  اجازه کاردر پرتغال را دریافت کرد. بسته به مقطع تحصیلی به شما اجازه کار تمام وقت یا اجازه کار نیمه وقت داده می شود.
ویزای کار در پرتغال – بازار کار در پرتغال

ویزا کار در پرتغال

کل جمعیت این کشور 10760305 نفر در (ژوئیه 2011  EST) است. با توجه به کتاب سازمان سیا نکات زیر ضروری است: مقایسه کشورهای جهان از لحاظ جمعیت مشغول به کار 5.57 میلیون نفر در این کشور مشغول به کار هستند طبق آمار ( 2010 EST) ، و نرخ بیکاری 10.7 درصد (2010 EST.) می باشد.

بازار کار در پرتغال

با توجه به بررسی نیروی کار اروپا (داده ها برای سه ماهه سوم، 2009) تهیه شده است، نرخ فعالیت (73.4 درصد) و اشتغال (65.8 درصد) در این کشور جزو آمارهای بالاتر از متوسط در منطقه اقتصادی اروپا می باشد (71.3 درصد و 64.8 درصد). مشارکت زنان پرتغالی در بازار کار هنوز هم بسیار بالا است و (68.9 درصد) در مقایسه با میانگین منطقه اقتصادی اروپا (از 64.5 درصد) می باشد است.

پیدا کردن کار حقوقی در این کشور و دیگر کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار مشکل می باشد، کار حسابداری و کار رشته IT در جزو مشاغلی است که نسبت به دیگر مشاغل دارای فراوانی بیشتری می باشد. شرایط کار مهندسی و کار فنی در پرتغال نسبت به دیگر رشته ها مناسب تر می باشد. به طور کلی دانشجویان پس از اخذ پذیرش و اقامت تحصیلی میتوانند اجازه کار تمام وقت یا اجازه کار نیمه وقت را در کنار تحصیل خود داشته باشند.

تا آنجا که اشکالات جدید به سازمان کار مربوط می شود، کار پاره وقت هنوز در این کشور محدود است (تنها 11. 2 درصد از کل افراد به کارهای پاره وقت اشتغال دارند)، و این آمار بخصوص شامل زن ها میگردد (15.8 درصد) در مقایسه با میانگین 31.2 درصد اشتغال زنان کمتر در سطح اتحادیه اروپا ثبت شده است.

تعدادی از آژانس های اشتغال موقت فعال در بازار حدود 250 است.

 

شرایط کار در کشور پرتغال

از راه های مهاجرت و دریافت اقامت کشور زیبای پرتغال مهاجرت کاری به این کشور می باشد به این صورت که ابتدا در این کشور مشغول به کار شده و سپس با گذشت چند سال می توانید درخواست اقامت داده و اقامت خود را در این کشور دریافت نمایید . البته این روش تنها راه مهاجرت به پرتغال نمی باشد و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت ، مهاجرت تحصیلی و … را هم باید به این روش اضافه کرد و علاقمندان به مهاجرت در این کشور می توانند با داشتن هر کدام از شرایط مهاجرت و با دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان سیاحتگران ساحل آفتاب به این کشور بصورت قانونی مهاجرت نمایند .

پرتغال قوانین کاری مربوط و مختص به خود را دارد و این از ضروریات است که قبل از ورود و کار در این کشور قوانین و شرایط کار این کشور را مطالعه کرده باشید . حتی دانشجویان این کشور هم می توانند بصورت تمام وقت  یا نیمه موقت در این کشور مشغول به کار شود به شرط اینکه قبلا اجازه کار در این کشور را دریافت کرده باشند . اینکه شما به عنوان دانشجو در این کشور بخواهید کار تمام وقت یا نیمه وقت داشته باشید بستگی به مقطع تحصیلی شما خواهد داشت .

در کشور پرتغال 5.57  میلیون نفر مشغول به کار می باشند و حدود 10.7 درصد جمعیت بیکار این کشور می باشند .مطابق با آمار های ارائه شده در سال 2009  پس از بررسی نیروی کار اروپا نرخ فعالیت در این کشور 73.4 درصد و نرخ اشتغال 65.8 درصد اعلام شد که بالاتر از متوسط آمار این کشور در منطقه اقتصادی اروپا از نظر اشتغال می باشد . زنان در پرتغال سهم زیادی را در اشتغال این کشور و مشارکت در فرآیند های اقتصادی جامعه دارند .

رشته های حسابداری و فناوری و اطلاعات بیشترین درخواست کار را در این کشور دارند و رشته های حقوقی اصولا خواهان کمتری دارند . اما افرادی که کار فنی و مهندسی می کنند شرایط راحت تری برای پیدا کردن کار در کشور پرتغال دارند . اما به طور کلی بیشتر دانشجویانی که در  این کشور مشغول به تحصیل می باشند می توانند درامدی برای خود در کنار کار تحصیل داشته باشند و بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی این درآمد می تواند کمتر یا بیشتر و نیمه وقت یا تمام وقت  باشد.

هر چند در کشور پرتغال کار نیمه وقت چندان جا نیوفتاده و تنها حدود 2.11 درصد از شاغلین این کشور شغل نیمه وقت دارند و آن هم بیشتر زنان هستند . در کل کشور پرتغال تنها حدود 250 آژانس کاریابی برای شغل های پاره وقت وجود دارد .

در آغاز سال 2010 تعداد افرادی که به عنوان بیکار و درخواست کننده شغل در آژانس های کاریابی پرتغال ثبت نام کردند حدود 560 هزار نفر بوده که حدود 47 درصد مرد و 53 درصد زنان این جمعیت را تشکیل می دادند . از این تعداد حدود 7 درصد خارجی ها این کشور بوده اند .

خدمات گردشگری و خدمات تفریحی در این کشور بخش زیادی از اشتغال مردمان این کشور را به خود اختصاص داده است .در این حوزه انواع خدمات گردشگری در طبیعت ، گردشگری فرهنگی ، گردشگری روستایی ، گردشگری آبگرم و شهری و … را می توان شاهد بود . همچنین در این کشور اخیرا  شرکت های چند ملیتی به منظور ارائه خدمات پشتیبانی اطلاعاتی و ارتباطاتی دیده شده است .

از دیگر مشاغلی که طیف زیادی را به خود مشغول کرده است  خدمات عمومی در این کشور می باشد . مشاغلی در حوزه های مدیریت عمومی ، دفاع ، امنیت اجتماعی ؛ آموزش و بهداشت و …  از این دست می باشند و پیش بینی می شود انواع مشاغل خاص دیگر نیز به این دسته ها اضافه شوند .

بخش ساخت و ساز هر چند از مشاغل خیلی وسیع و پویای کشور پرتغال محسوب نمی شود ولی جمعیتی در حدود 10 درصد  از افراد شاغل را در این حوزه می بینیم . در حوزه ساختمان سازی خدماتی مانند ساخت و ساز منازل مسکونی و مجتمع های تجاری و مدارس و هتل ها و … را شاهد هستیم .

از مشاغل و حرفه هایی که برای کشور پرتغال درآمد زا بوده و رو به پیشرفت می باشند می توان به موارد زیر اشاره نمود :

مشاغل حوزه اطلاعات و ارتباطات
دسته خودرو سازی و صنایع وابسته
لوازه و تجهیزات مربوط به مدارهای الکترونیکی
صنایع پالایشگاهی
و صنایع در حال ظهوری مانند دارو سازی ، بیوتکنولوژی ، علوم زیستی و …

البته متاسفانه همچنان تهدید برای تعطیلی و ورشکستگی برخی از کارخانجات و صنایع این کشور دیده می شود .صنایعی مانند صنایع نساجی ، کفش و برق و … شرایط خیلی مساعدی را ندارند .

اما با توجه به شرایط اقتصادی در این کشور به نظر می رسد جمعیت بیکار ممکن است باز هم رو به افزایش باشد اما برخی از مشاغل همچنان با توان و قدرت در این کشور در حال فعالیت می باشند و به کارکنان زیادی نیاز دارند که از آن جمله می توان مشاغل زیر را عنوان کرد :

مشاغل حوزه گردشگری ، هتل ، خدمات پذیرایی و …
مشاغل حوزه رستوران ها مانند آشپز و سر آشپز ، پیشخدمت و سایر کارکنان دیگر مورد نیاز در اسن حوزه
مشاغل کشاورزی مانند درو و کاشت محصولات
در حوزه بیمارستان و درمان بخصوص برای پزشکان متخصص
مشاغل حوزه فناوری و اطلاعات بخصوص افرادی که توانایی های خاص دارند
مشاغل ارتباطات تلفنی و خدمات به اشتراک گذاری مانند خدمات اداری ، منابع انسانی ، حسابداری و …
آشنایان با زبان های خارجی پر کاربرد مانند انگلیسی ، فرانسوی ، اسپانیایی و … بخصوص برای مشاغل گردشگری و ارتباطی

البته برای کار در کشور پرتغال داشتن توانایی های منحصر به فرد و خاص و همچنین تخصص های پیشرفته در برخی از مشاغل می تواند بسیار کمک کننده باشد . همچنین افرادی که می خواهند در این کشور مشغول به کار شوند باید به زبان پرتغالی آشنایی کافی داشته باشند زیرا ارتباط با کارکنان و کارفرمایان بسیار حائز اهمیت می باشد .

برای دیدن فرصت های شغلی در این کشور می توانید از شرکت ها و افراد صاحب صلاحیت استفاده کنید . هر چند پیدا کردن کار در این کشور به راحتی نمی باشد ولی در صورتیکه رزومه مناسب و توانایی خوبی در هر یک از زمینه های مورد نیاز کاری در این کشور داشته باشید و با ارسال رزومه و توانایی های خود برای شرکت های مورد نظر می توانید فرصت خوبی برای کار در این کشور به دست بیاورید .

کارفرمایان شما پس از چند سال و در صورتیکه از کار شما راضی باشند می توانند با تایید شما فرآیند در یافت اقامت در این کشور را برای شما تسهیل نمایند . برای اینکه بتوانید از فرصت ها و موقعیت های شغلی مناسب در این کشور آگاه شده و شانس خود را برای شروع کار و دریافت ویزای کار این کشور افزایش دهید بهتر است از وکلای کارکشته و خبره سیاحتگران ساحل آفتاب به عنوان وکیل مهاجرتی خود استفاده نمایید .

 

بیکاری در پرتغال

در پایان ماه فوریه سال 2010 561،315 نفر به عنوان بیکار در پرتغال در مراکز کار ثبت نام کرده اند (تا 19.6 درصد در مقایسه با فوریه 2009)، و در این بین 47.3 درصد مردان و 52.7 درصد زنان بودند. حدود 7.1 درصد از این افراد اتباع خارجی بیکار بودند. با توجه به آمار و ارقام موجود برای سرزمین اصلی پرتغال، 5290 شهروندان اتحادیه اروپا (به ویژه از رومانی، بلغارستان، اسپانیا و فرانسه) بودند، در حالی که 8613 از کشورهای شرق اروپا (به ویژه اوکراین، 5978 بیکار، 1722 بیکار از مولداوی بودند.

تجزیه و تحلیل بخشی از نیروی کار شاغل در پایان سه ماهه دوم سال 2009 نشان می دهد اشتغال این افراد در بخش های: کشاورزی، جنگلداری و شیلات 11.5 درصد از جمعیت شاغل؛ و در صنعت، ساختمان تجارت ، ادارات برق و آب 27.7 درصد، 60.8 درصد در بخش خدمات حضور داشتند.

بخش سوم همچنان از اهمیت بیشتری برخوردار است، به ویژه بخش عمده فروشی و خرده فروشی (15 درصد از کل اشتغال) و بخش هتل ها (5.6 درصد)، در حالی که گردشگری به وضوح نیروی محرکه اقتصاد و بازار کار باقی مانده در این کشور است. انواع خدمات گردشگری ارائه شده به طور قابل توجهی در مناطق مختلف کشور وجود دارد، ماجراجویی و گردشگری در طبیعت، گردشگری فرهنگی، گردشگری روستایی و مسکونی و گردشگری آبگرم این صنعت را متنوع کرده است.

استقرار فعالیت جدید ارتباطات و خدمات مراکز پشتیبانی و حضور تعدادی از شرکت های چند ملیتی در پرتغال جزو این موارد می باشد.

خدمات عمومی بخش قابل توجهی از مشاغل موجود می باشند و (20.7 درصد، از جمله مدیریت عمومی، دفاع، امنیت اجتماعی، آموزش، بهداشت و کار حمایت اجتماعی) می باشند، اگر چه ایجاد مشاغل خاص در سال های آینده پیش بینی می گردد.

شغل در پرتغال

علاوه بر این، با وجود بحران موثر در زمینه اشتغال، بخش ساختمان و کارهای عمومی با 9.8 درصد از اشتغال همراه با یک سری از سرمایه گذاری در بخش عمومی می باشد، برای مثال نوسازی ساختمان های مدارس و بهبود امکانات جامعه و انرژی و زیرساخت های حمل و نقل از جمله موارد مهمی می باشد.

اگر چه صنعت ساخت و ساز (16.6 درصد) یکی از پویاترین بخشهای اقتصادی پرتغال نیست، اما برخی از بخش های صنعتی میزان قابل توجهی از نظر اشتغال ایفا میکنند (با توجه به کمیت و مهارت های مورد نیاز)، از نظر سهم خود میتواند ثروت را در کشور ایجاد کند، به ویژه به دلیل موارد صادرات کننده که عبارتند از:

فناوری اطلاعات و ارتباطات، تعداد زیادی از شرکت های کوچک و متوسط در حال توسعه نرم افزارهایی برای کاربردهای خاص ، برای مثال، در فن آوری های برش و نوآوری در دیگر کارها؛
بخش قالب در منطقه مرکزی، کاملا خودکار و انعطاف پذیر است و با توجه به فرآیندهای تولیدات دسته ای کوچک؛ در علوم زیستی، صنعت داروسازی و بخش بیوتکنولوژی ککه از علوم در حال ظهور هستند؛
دسته خودروسازی (با حضور شرکت هایی مانند فولکس واگن و شرکت های تولید جزء)؛
لوازم تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی (قطعات الکترونیکی برای اتومبیل، مصرف کم لوازم الکترونیکی، ارتباطات از راه دور).
شرکت های مواد شیمیایی (پالایشگاه های نفت، پلاستیک، کود، محصولات بهداشتی، آفت کش ها، رنگ ها و آلی و مواد شیمیایی غیر آلی).

با این حال، در وضعیت اقتصادی کنونی، حتی این مناطق پویا تر از فعالیت های است که با  برخی از مشکلات در رابطه با ایجاد مشاغل در حال کاهش هستند می باشد. در ماه های اخیر تعدادی از موانعی جمعی همچنان به صورت قابل توجهی، به خصوص در فعالیت های که بیشتر به سمت صادرات متمرکز شده اند وجود داشته است. هنوز هم تهدیدی در رابطه با تعطیلی برخی از کارخانه ها وجود دارد، به ویژه در صنایع نساجی، کفش و صنایع برق و تجهیزات الکترونیکی وجود دارد.

مشاغل موجود پرتغال

اگر چه سطح بیکاری تقریبا در تمام گروه های شغلی افزایش یافته است، هنوز هم برخی نیاز به کارکنان در برخی از مشاغل زیر وجود دارد:

بخش گردشگری، هتل و پذیرایی (که اساسا فصلی هستند): آشپز، پیشخدمت و کارکنان.
در بخش کشاورزی (اشتغال فصلی)، به خصوص چیدن میوه و سبزی.
در بخش بهداشت و درمان، به خصوص پزشکان (پزشکان خانواده و کسانی که در زمینه های دیگر متخصص هستند).
در بخش فناوری اطلاعات، مهندسین کامپیوتر، با پروفایل های بسیار خاص و مهارت های فنی.
در تماس با مراکز و بخش خدمات به اشتراک گذاشته شده (پوشش اداری، منابع انسانی، حسابداری و مدیریت توابع نظارت)، برخی از حرفه ها با مهارت های زبانی بسیار خاص است به سختی در پرتغال پیدا می شوند.
مهارت های زبان پرتغالی برای کار و زندگی در این کشور ضروری است، به ویژه در مشاغلی که در تماس با مردم است. دانش های زبان های دیگر، از جمله انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی یا آلمانی، ممکن است به ویژه در گردشگری مورد استفاده قرار گیرد.

 شما می توانید برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید و یا سوالات خود را بصورت در فرم  در سایت تریپ ویزا از ما بپرسید.
 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

وبسایت تریپ ویزا در زمینه مهاجرت سعی بر آن دارد که آخرین و بروز ترین قوانین مهاجرتی از جمله سرمایه گذاری /تحصیل/خرید ملک /و شرایط زندگی در کشورهای مختلف دنیا را با بروز ترین اطلاعات مهاجرتی ار در خدمت شما عزیزان قرار می دهد.

 

این وبسیات به فروش می  رسد خدماتی ارائه نمی دهد.

جهت خرید سایت پیام ارسال نمایید.

www.tripvisa.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید