هزینه زندگی در نزوژ

زندگی در کشور نروژ، امروزه خواسته‌ی بسیاری از مهاجران به قاره‌ی سبز است. این امر نه تنها دارای ابعاد حقوقی از منظر چگونگی اقدام در مسیر مهاجرت است، بلکه مستلزم آگاهی از شرایط زندگی در این کشور و نیز هزینه زندگی در نروژ است. در نوشتار پیش رو، به بررسی ابعاد زندگی در این کشور و به خصوص هزینه های زندگی در نروژ می پردازیم.

هزینه زندگی در نزوژ
در رتبه بندی های راجع به سطح رفاه زندگی (شاخص رفاه لگاتوم) در سال 2016 میلادی، نروژ رتبه دوم را اخذ کرده است. این امر ناشی از اقتصاد مطلوب، سطح علمی پیشرفته، امنیت بالا، بهداشت مناسب و در یک کلام، توسعه یافتگی این کشور است. در گذشته نیز این کشور به مدت 7 سال، رتبه نخست را در کارنامه خویش جای داده است. با توجه به این امر، دیدگاه مثبتی راجع به هزینه زندگی در نروژ شکل می گیرد که در ادامه به برخی از این هزینه ها می پردازیم.

هزینه زندگی در نروژ


نرخ تورم در نروژ، تنها 2 الی 3 درصد است و این امر نشان دهنده‌ی سرسام آور نبودن هزینه زندگی در نروژ است. توجه به وضعیت شاخص های اقتصادی، می تواند تا حد زیادی، چشم انداز کیفیت زندگی در این کشور را روشن سازد. برای مثال تنها با پرداخت ماهانه 1 میلیون تومان، می توان خانه ای کوچک در شهرهای این کشور را اجاره نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر، با مشاورین متخصص در حوزه های اقتصاد بین المللی، در ارتباط باشید.
کشورهای اسکاندیناوی همواره یکی از کشورهای جذاب برای دانشجویان ایرانی جهت ادامه‌ی تحصیل در اروپا به شمار می‌آید. به گونه ای که هرساله تعداد قابل توجهی از دانشجویان به مقصد دانشگاه‌های این کشور عزیمت می کنند. علاوه بر کیفیت بالای آموزش عالی در این کشور به ویژه در رشته ‌های مهندسی و انرژی، امکان تحصیل رایگان و عدم دریافت شهریه از دانشجو نیز از شاخصه‌ های اصلی دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود. در واقع یکی از مباحث مهم در خصوص هزینه زندگی در نروژ، هزینه های مربوط به تحصیل در دانشگاه های این کشور است. تحصیل در تمامی مقاطع آکادمیک این کشور رایگان است و حتی هزینه‌ی ناچیزی هم که برای ثبت مدارک در بین دانشگاه‌ های خارجی معمول و متداول است نوعاً توسط دانشگاه‌ های نروژ اخذ نمی شود.
البته باید گفت که برآورد هزینه‌ زندگی در نروژ، طبیعتاً وابستگی تام به نحوه زندگی فرد دارد. فارغ از چگونگی سیاست مالی هر فرد در زندگی خویش، برای مثال دانشجویان محصل در دانشگاه های این کشور، از پرداخت هزینه تحصیل معاف هستند و این امر در کاهش هزینه زندگی در نروژ تأثیرگذار است. ضمن آنکه دانشگاه های این کشور، اقدام به اعطای کمک هزینه های راجع به تهیه لوازم تحصیل نیز می کنند. با این حال، سنجش هزینه هایی نظیر کرایه خانه یا شهریه خوابگاه و خوراک و پوشاک، از اهمیت زیادی برخوردار هستند تا فرد بتواند با طراحی یک استراتژی درست، دخل و خرج خود را به تعادل برسد.

[هزینه زندگی در نروژ]


واحد پول نروژ، کرون نام دارد که بر اساس آمار تابستان 1396، هر کرون نروژ، معادل با حدود 420 تومان ایران است. در ادامه، بخشی از هزینه های زندگی در نروژ معرفی شده است:
• اجاره مسکن ( خانه متوسط و معمولی ) : در ماه حدود ۵ هزار کرون
• متوسط هزینه های خورد و خوراک : در ماه حدود ۳ هزار کرون
• متوسط هزینه های برق و اینترنت و . . . : در ماه حدود ۸۰۰ کرون
• متوسط هزینه های رفت و آمد ( حمل و نقل های داخل شهری مانند اتوبوس ، مترو و . . . ) : در ماه حدود ۶۰۰ کرون
• سایر هزینه های جانبی : در ماه حدود ۶۰۰ کرون خواهد بود .
اگر دانشجویان محصل در نروژ، از پس هزینه ‌ی اجاره‌ ی اتاق و آپارتمان در سطح شهر بر نمی‌آیند، بهترین گزینه، خوابگاه دانشجویی است که برای ورود به آن باید خیلی زودتر از شروع سال تحصیلی پیگیری کرد؛ چون تقاضا برای آن فوق‌العاده زیاد است و گویا به همه نمی ‌رسد. خوابگاه برای شما حدود سه هزار کرون و اجاره اتاق دانشجویی چیزی حدود چهار هزار کرون آب می‌خورد؛ اما باید بدانید که اگرچه ظاهراً تفاوت قیمت آنچنانی نیست ولیکن خوابگاه شامل امکانات رفاهی از قبیل آب و برق و ... نیز می‌ شود؛ چیزی که در اتاق اجاره ‌ای هزینه‌ های آن به صورت مستقل محاسبه می‌ گردد. جهت برآورد هزینه‌ های مربوط به تغذیه، سعی کنید از فروشگاه‌ هایی که قیمت‌ ها را با تخفیف عرضه می ‌کنند خرید کنید. قیمت برخی از اقلام غذایی در سال 2012 میلادی از این قرار است:
• برنج (بسته 5 کیلویی) 45 کرون نروژ
• شیر(بطری 1 لیتری) 13 کرون نروژ
• تخم مرغ (بسته 12تایی) 32 کرون نروژ
• ماست (کوچک) 14 کرون نروژ
• مربا در ظروف پلاستیکی( یک کیلویی) از 14 کرون نروژ تا 28 کرون نروژ
• گوشت چرخ کرده گوساله، (بسته های 400 گرمی) 24 کرون نروژ
• پنیر خامه ای (فیلادلفیا) 20 کرون نروژ
• گوشت چرخ کرده (مرغ) بسته 400 گرمی 20 کرون نروژ
• گوشت گوسفند به طور میانگین هر کیلوگرم 110 کرون نروژ
• گوشت گوساله به طور میانگین هر کیلوگرم 150 کرون نروژ
• فیله مرغ به طور میانگین هر کیلوگرم 100 کرون نروژ
• آب میوه به طور میانگین (هر بطری یک لیتری) 12 کرون نروژ
• نوشابه کوکاکولا (بطری یک و نیم لیتری) بین 11 کرون نروژ تا 20 کرون نروژ.
• میوه شامل سیب، پرتغال، انگور و گلابی به طور میانگین هر کیلویی 20 کرون نروژ و بالاتر.
• چای هر بسته 250 گرمی 30 کرون نروژ
• کاهو دانه ای بین 15 تا 30 کرون نروژ بسته به فصل
• هویج از کیلویی 10 کرون نروژ تا 30 کرون نروژ
• روغن مایع مخصوص غذا، یک و نیم لیتر؛ 25 کرون نروژ
البته در مورد مالیات باید گفت که نروژ از کشور هایی است که مالیات بالایی از شهروندان دریافت می ‌کند. اگر شخصی بخواهد در شهر اسلو زندگی نماید، به طور میانگین ۳۶% مالیات بر درآمد را باید به دولت نروژ پرداخت کند.

هزینه زندگی در نروژ

هزینه ی اقامت در نروژ بسته به جایی شخص برای اقامت انتخاب ی کند متفاوت است اینکه در مرکز شهر و یا حومه شهر باشید در آپارتمان یک خوابه باشید و یا متراژ بیشتر همه ی این ها در قیمت ها و هزینه های اقامت دخیل است. به طور کلی اگر شخص بخواهد در یک خوابگاه دانشجویی زندگی کند باید ماهیانه حدود ۳۰۰۰ هزار کرون پرداخت کند اگر بخواهد در یک مسکن معمولی و متوسط زندگی کند باید حدودا ۵ هزار کرون در ماه هزینه کند.

هزینه ی خوردو خوراک در نروژ

فرض کنید در یک سوپر مارکت وارد شده اید و مبالغ را به صورت اتیکت روی اجناس مشاهده می کنید:

هزینه ی یک شانه تخم مرغ در نروژ ۳۲ کرون
هزینه ی یک بطری شیر ۱۳ کرون
هزینه ی یک قرص نان ۶ کرون
هزینه ی یک مربا به صورت یک کیلویی ۱۴ تا ۲۸ کرون
یک بطری نوشابه ۱۱ تا ۲۰ کرون
پنیر خامه ای ۲۰ کرون
بسته های گوشت چرخ کرده مرغ به مقدار ۴۰۰ گرم ۲۰ کرون
یک کیلو گوشت گوساله ۱۵۰ کرون
یک کیلو گوشت گوسفند ۱۱۰ کرون
یک کیلو گرم فیله مرغ ۱۰۰ کرون
یک کیلو شکر ۱۳ کرون
یک کیلو چای ۱۲۰ کرون
روغن مایع یک و نیم لیتری ۲۵ کرون
آب میوه یک لیتری ۱۲ کرون


هزینه میوه و سبزیجات در نروژ


سیب و پرتقال و انگو رو گلابی هر کدام کیلویی ۲۰ کرون با کمی اختلاف
هویچ کیلویی ۱۰ تا ۳۰ کرون
کاهو ۱۵ تا ۳۰ کرون

به طور کلی هزینه های ماهیانه زندگی در نروژ برای یکنفر به صورت زیر تقسیم بندی می شود:

متوسط هزینه اجاره خانه : ۵۰۰۰ کرون
متوسط هزینه خورد و خوراک : ۳۰۰۰ کرون
متوسط هزینه اینترنت و برق: ۸۰۰ کرون
هزینه حمل و نقل عمومی : ۶۰۰ کرون
هزینه های متفرقه : ۶۰۰ کرون

این هزینه ها برای افرادی است که نمی خواهند به صورت دانشجویی زندگی کنند کما اینکه زندگی دانشجویی از این نیز به صرفه تر است.
برای هزینه های یک دانشجو حداکثر هرینه ای که برای خوابگاه پرداخت می شود حدودا ۳۰۰۰ کرون در ماه است. خورد و خوراک به روش دانشجویی هزینه ای بیشتر از ۳۰۰۰ کرون نخواهد شد. برای هزینه های جانبی که شامل خرید کتاب و لوازم التحریر و یا حتی برخی خرید ها برای بعضی واحد های درسی حدودا ۱۰۰۰ کرون خواهد شد. هزینه ی حمل و نقل به طورکلی در ماه برای شخص دانشجو و یا غیر از آن حداکثر تا ۶۰۰ کرون هزینه می شود.

 

 شما می توانید برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید و یا سوالات خود را بصورت در فرم  در سایت تریپ ویزا از ما بپرسید.

 

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

وبسایت تریپ ویزا در زمینه مهاجرت سعی بر آن دارد که آخرین و بروز ترین قوانین مهاجرتی از جمله سرمایه گذاری /تحصیل/خرید ملک /و شرایط زندگی در کشورهای مختلف دنیا را با بروز ترین اطلاعات مهاجرتی ار در خدمت شما عزیزان قرار می دهد.

 

این وبسیات به فروش می  رسد خدماتی ارائه نمی دهد.

جهت خرید سایت پیام ارسال نمایید.

www.tripvisa.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید