هزینه زندگی در سوئد

 

بررسی دقیق و کامل شرایط زندگی در سوئد (فرهنگ، کار، هزینه ها، ارزیابی شهرهای سوئد، مشکلات و…)

اگر می خواهید اطلاعات جدید، کامل و مفیدی را درباره زندگی در سوئد و شرایط زندگی در این کشور به دست آورید، این مقاله را از دست ندهید.
پس از خواندن این مطلب تا انتهای آن، کاملا با شرایط زندگی در سوئد و شهرهای مهم آن آشنا خواهید شد. این مقاله در سال ۲۰۱۸ نگارش شده است و مرتبا به روز می شود.

در بخش اول این مقاله، با مردم و فرهنگ سوئد بیشتر آشنا خواهیم شد و سپس در بخش دوم شرایط زندگی در سوئد را مورد بررسی قرار می‌دهیم و از شرایط کار در سوئد، هزینه های زندگی در سوئد (متوسط درآمد، اجاره، حمل و نقل، …)، قوانین کلی آن کشور، ارزیابی شهرهای مناسب و سایر اطلاعات مفید زندگی، آگاهی کسب می کنیم. بخش سوم مقاله به معایب و مشکلات زندگی در سوئد خواهد پرداخت و شما را از موارد مشکل ساز احتمالی آگاه می کند.

 

هزینه زندگی در سوئد

در این مقاله به پاسخ این ۱۰ پرسش مهم می‌رسید:

سوئد چگونه کشوری است؟
مردم سوئد چگونه اند؟
هم اکنون شرایط اقتصادی سوئد چگونه است؟
شرایط فعلی کار در سوئد به چه صورت است؟
مشاغل موردنیاز در سوئد کدامند؟
موقعیت های کاری در کجای سوئد بهتر است؟
شهرهای مناسب سوئد برای زندگی کدامند؟ (با جزئیات)
هزینه های زندگی در سوئد چگونه است؟ (با جدول کامل + به‌روزرسانی ۲۰۱۸)
مشکلات و معایب زندگی در سوئد چیست؟
چه میزان آشنایی با زبان سوئدی برای زندگی، کار و تحصیل مورد نیاز است؟

به علاوه، در بخش پایانی مقاله، پرده از نکات جالب در سوئد برمی داریم و همچنین به معرفی چند وب سایت سوئدی مورد نیاز شما می پردازیم.

سوئد-استکهلم

بخش اول: با سوئد بیشتر آشنا شویم

اولین تصوری که اکثر مردم دنیا از سوئد دارند، سرما و صلح طلبی این کشور هست. سوئد کشوری دارای مردمانی با خلق و خوی سرد، اما صلح طلب و علاقمند به کار مشارکتی میباشد. این کشور در شمال اروپا و در شبه‌جزیره اسکاندیناوی، که از شرق با خلیج بوتنی، از غرب با کشور نروژ از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است. استکهلم پایتخت و بزرگترین شهر این کشور است همچنین این شهر به عنوان یکی از زیباترین شهرهای جهان شناخت شده است. این کشور از پادشاهی مشروطه برخوردار است و دولت آن به شکل پارلمانی اداره می‌شود.

سوئد کشوری با آب و هوای معتدل

وقتی صحبت از آب و هوای سوئد می شود اغلب افراد تصویری از کشوری سرد و همیشه برفی با فضایی مه گرفته به ذهنشان خطور می کند.اما واقعیت چنین نیست. آب و هوای سوئد معتدل تر از این تصورات است و این به خاطر جریانات گرم خلیجی (warm Gulf Stream)  میباشد. در نظر داشته باشید در کشوری با جغرافیای متنوع مانند سوئد, روند شروع و پایان فصل ها با توجه به مناطقی که افراد در آن زندگی می کنند می تواند متغیر باشد. ولی با این ‌حال به خاطر سردسیر بودن نقاط شمالی‌ سوئد، بیشتر جمعیت آن در جنوب سوئد متمرکز شده‌اند.

سوئد کشوری با جمعیت ۱۰ میلیون نفری

جمعیت این کشور نزدیک به ۱۰ میلیون نفر است که یک دهم آن را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند، و چیزی قریب به صد هزار ایرانی در حال حاضر در سوئد تحصیل و زندگی میکنند این کشور از نظر وسعت چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می‌شود و از صلح طلب ترین و مرفه‌ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود، همچنین نرخ جرم و جنایت بسیار پایینی دارد. شهروندان این کشور از کیفیت زندگی بسیار بالا و نرخ بیکاری کمی بهره میبرند، که همین موضوع شرایط زندگی در سوئد را به مراتب آسان تر از کشور های دیگر نموده است.

 اما بد نیست بدانید که …

همواره سوئد یکی از مهاجرپذیرترین کشورها و مقصد های اصلی مردم دنیا بوده است که اغلب مهاجران آن فنلاندی هستند و این موضوع خود باعث رشد جمعیت این کشور بوده است.

 فرهنگ سوئد

بی شک یکی از ویژگی های بارز فرهنگ سوئد طرفداری از برابری حقوق انسان‌ها است. به همین دلیل به رقابت اهمیت نداده و کودکانشان را به گونه ای تربیت می‌کنند که خود را برتر از دیگران ندانند.

همچنین فخرفروشی، افراط و  تظاهر را نمی‌پسندند و در هر حالی جانب اعتدال را رعایت می‌کنند.

به عنوان مثال:

اهل کار یا تفریح خیلی زیاد نیستند، همچنان نیز میتوان اضافه کرد خانواده جایگاه مهمی در فرهنگ سوئد داشته و حقوق کودکان به شدت رعایت می‌شود. لازم است خاطر نشان کرد، برای اینکه خانواده‌ها بتوانند بهترین مراقبت را از کودکان خود داشته باشند، حق و حقوقی که به آنها تعلق می‌گیرد که در دنیا مثال زدنی است. و از زمان تولد کودک، پدر یا مادر تا ۱۸ ماهگی فرزند خود می‌توانند سر کار نروند.

و اما نکته جالب تر این است که ..

والدین این حق را دارند که تا ۲۵% از حجم کاری خود را کم کنند این روال تا سن ۸ سالگی و زمان مدرسه رفتن کودک ادامه دارد. همچنین کمک هزینه‌ای به والدین برای ۴۸۰ روز پرداخت می‌شود. آنها این حق را دارند که در طی سال برای مراقبت از فرزند خود تا ۶۰ روز مرخصی بگیرند. اگر سفری به این کشور داشته باشید حتماً متوجه حضور گرم و صمیمانه خانواده‌ها در رستوران‌ها و مکان‌هایی از این قبیل خواهید شد.

آیا به راستی سوئد کشوری غیر مذهبی است؟

سوئد کشوری است که پذیرای اکثر مذاهب جهان میباشد، این در حالیست که کشوری غیرمذهبی است و به حقوق همه ی آنها احترام گذاشته می شود. دین اکثر مردم این شهر مسیحی پروتستان لوتری میباشد و کلیسای لوتران کلیسای رسمی و ملی سوئد، محسوب میشود که کاتولیک و سایر انواع مسیحیت نیز در آنجا رایج است. همچنین، دین اسلام یکی از بزرگترین مذاهب سوئد است و بودائییت و یهودیت نیز پیروان قابل توجهی در آنجا دارد. از اعیاد مذهبی این کشور به عید پاک، کریسمس و Midsummer میتوان اشاره نمود.

زبان کشور سوئد

واقعیت این است در سوئد اکثرا به زبان انگلیسی تسلط دارند ولی اگر این کشور را برای زندگی انتخاب کرده اید و با شرایط زندگی در سوئد آشنایی ندارید دانستن زبان سوئدی یکی از بیشترین شانس ها را برای یافتن شغل مناسب ایجاد میکند. زبان سوئدی زبان رسمی کشور محسوب میشود، این زبان به زبان نروژی هم بی شباهت نیست اگر چه بخشی از شمال کشور سوئد به زبان سامی صحبت می کنند.

 

بخش دوم:شرایط زندگی در سوئد چگونه است؟
شرایط اقتصادی سوئد به چه صورت است؟

واقعیت اینست، افراد زیادی خواهان مهاجرت به سوئد میباشند البته بی دلیل هم نیست چرا که،  این کشور یکی از مرفه ترین و پیشرفته ترین کشور های اتحادیه اروپاست و از لحاظ معیشتی وضعیت مناسبی دارد. پایه منابع اقتصادی کشور سوئد را چوب، سنگ آهن و انرژی آبی و جنگل تشکیل میدهد به صورت کلی سوئد کشوری وابسته به صادرات تولیدات صنعتی میباشد اما ناگفته نماند درآمد های مالیاتی، بودجه نسبتا بالای این کشور را تامین میکند سوئد دارای یک اقتصاد آزاد است و امروزه فولاد، صنایع مهندسی، معدنی، و خمیر کاغذ توسعه یافته‌ای دارد که در سطح بین‌المللی دارای رقابت با سایر کشور ها هستند.واحد پول سوئد کرون است  برای مثال : هر ۱۰۰ کرون سوئد=۹٫۶ یورو = ۱۱ دلار آمریکا میباشد

اما بدنیست بدانید که برخی این تصور را دارند که تحصیل در کشور سوئد رایگان است ولی از سال ۲۰۱۱ میلادی تا به امروز دیگر رایگان نیست و دانشجویان باید بتوانند از پس هزینه های ثبت نام، خوابگاه، خوراک و هزینه هایی از این قبیل بربیایند که البته این هزینه ها بسته به دانشگاه و محل سکونت فرد متفاوت میباشد. کسانی که با تحصیل و یا جدا از آن، موفق به پیدا کردن کار میشوند با استفاده از مزایای آن موفق به پرداخت نصف هزینه های زندگی خود میشوند. به عنوان مثال در یک خانواده ۴ نفره سوئدی میانگین هزینه های زندگی ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار میباشد.

مشاغل مورد نیاز و درآمد در سوئد(۲۰۱۸)؟

شاید اکنون این سوال در ذهن شما پیش آمده باشد که چه شغل هایی در کشور سوئد بیشتر رایج است و یا بعد از فارغ التحصیلی به راحتی وارد بازار کار خواهم شد؟

به صورت کلی سوئد در اکثر زمینه های شغلی دچار کمبود نیرو است ولی اگر سوال شما مشاغلیست که نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارند میتوان به پزشکی، پرستاری، آموزگاری، مددکار اجتماعی (با توجه به افزایش چشمگیر تعداد پناهندگان طی سالهای اخیر) اشاره نمود.

همچنین می توان اضافه کرد که کشور سوئد در مشاغلی مانند متخصصین آی تی، کارگران ساختمانی با کمبود نیرو مواجه است، البته داشتن مدرک مرتبط جز ملزومات و شرایط کار در سوئد میباشد.

در سوئد هر چیزی سر جای خود قرار دارد..

حال که مختصری با حال و هوای این کشور و زندگی در سوئد آشنا شده ایم لازم به ذکر است شهروندان سوئدی به طور حیرت آوری منظم، وقت شناس و دقیق هستند این امر در زندگی شخصی آنها نیز مشهود است به عنوان مثال سیستم حمل و نقل شهری و اتوبوس ها بسیار دقیق بوده و دارای زمانبندی دقیقی میباشند بعلاوه این به شهروندان کتابچه هایی شامل راهنمای خطوط و جدول زمانبندی اتوبوسها داده میشود.

پرداخت کرایه نیز به ۲ صورت نقدی(حدودا ۱۵کرون) و کارت اعتباری(ماهیانه حدودا ۳۸۰ کرون) میباشد.

هزینه اجاره در سوئد چگونه است؟

طبیعتا هزینه ها از جمله مسکن، در شهر استکهلم بیشتر از سایر شهر های این کشور است این موضوع نیز باتوجه به شرایط زندگی در سوئد، محل اقامت، متراژ، و… متغییر است. برای مثال اجاره یک آپارتمان معمولی از ۴۰۰۰ تا۸۰۰۰ کرون است این در حالیست که این هزینه ها در دیگر شهر های این کشور به مراتب پایینتر است.

هزینه زندگی در سوئد ۲۰۱۸

رستوران در سوئد قیمت (€) گستره (€)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت ۹٫۷۲ € ۷٫۷۷-۱۲٫۱۵
وعده غذایی برای ۲ نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر) ۵۸٫۳۱ € ۴۳٫۷۳-۷۷٫۷۴
McMeal در McDonalds ۷٫۲۹ € ۶٫۳۲-۷٫۷۷
آبجو تولید سوئد (۰٫۵ لیتری) ۵٫۸۳ € ۴٫۸۶-۶٫۸۰
آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۵٫۸۳ € ۴٫۸۶-۶٫۸۰
کاپوچینو ۳٫۳۵ € ۲٫۴۳-۳٫۸۹
کوکاکولا / پپسی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۱٫۷۶ € ۰٫۹۷-۲٫۸۲

سوپر مارکت در سوئد


شیر (۱ لیتر) ۱٫۰۲ € ۰٫۸۷-۱٫۲۶
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم) ۱٫۹۹ € ۱٫۴۰-۲٫۴۳
برنج سفید (۱ کیلوگرم) ۲٫۲۹ € ۱٫۴۶-۳٫۴۰
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۲٫۵۶ € ۱٫۹۴-۳٫۲۱
پنیر محلی (۱ کیلوگرم) ۸٫۱۰ € ۶٫۳۲-۱۰٫۱۱
سینه مرغ (۱ کیلوگرم) ۸٫۷۲ € ۵٫۸۳-۱۱٫۶۶
گوشت گاو (۱ کیلوگرم) ۱۳٫۴۹ € ۷٫۷۷-۲۰٫۳۱
سیب (۱ کیلوگرم) ۲٫۲۴ € ۱٫۴۶-۲٫۹۲
موز (۱ کیلوگرم) ۲٫۰۳ € ۱٫۵۵-۲٫۴۳
پرتقال (۱ کیلوگرم) ۲٫۱۵ € ۱٫۴۶-۲٫۹۲
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم) ۲٫۶۱ € ۱٫۸۵-۳٫۵۰
سیب زمینی (۱ کیلوگرم) ۰٫۹۱ € ۰٫۶۸-۱٫۱۷
پیاز (۱ کیلوگرم) ۰٫۹۹ € ۰٫۶۸-۱٫۴۶
کاهو (۱ سر) ۱٫۶۶ € ۰٫۹۷-۲٫۴۳
آب (بطری ۱٫۵ لیتر) ۱٫۲۳ € ۰٫۹۷-۱٫۹۴
بطری شراب (متوسط) ۷٫۷۷ € ۶٫۸۰-۹٫۷۲
آبجو تولید سوئد (۰٫۵ لیتری) ۱٫۵۵ € ۱٫۱۷-۱٫۹۴
آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۱٫۵۹ € ۱٫۱۷-۲٫۴۳
بسته سیگار (مارلبورو) ۵٫۸۳ € ۵٫۳۴-۶٫۲۲
حمل و نقل در سوئد

بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو) ۲٫۹۲ € ۲٫۴۳-۳٫۸۹
بلیط ماهانه (استفاده معمول) ۷۷٫۷۴ € ۵۳٫۴۵-۸۳٫۵۸
شروع تاکسی ۴٫۷۶ € ۴٫۳۷-۶٫۸۰
تاکسی هر ۱ کیلومتر ۱٫۴۶ € ۱٫۲۶-۲٫۰۴
تاکسی هر ۱ ساعت ۵۰٫۰۵ € ۳۹٫۷۵-۵۸٫۳۱
بنزین (۱ لیتر) ۱٫۳۹ € ۱٫۲۶-۱٫۴۹
فولکس واگن گلف ۱،۴ KW Trendline ۱۹,۴۳۶٫۱۷ € ۱۷,۴۹۲٫۵۶-۲۲,۸۳۷٫۵۰
تویوتا کرولا ۱٫۶ لیتر ۹۷ کیلو وات کمپرسور ۱۸,۸۵۹٫۰۵ € ۱۶,۲۲۹٫۲۰-۲۲,۳۵۱٫۶۰

 

موارد کاربردی – قبوض


عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان ۸۵m2 ۶۲٫۳۴ € ۳۰٫۹۸-۱۱۶٫۶۲
۱ دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف) ۰٫۰۸ € ۰٫۰۵-۰٫۱۹
اینترنت (۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL) ۲۷٫۷۳ € ۱۹٫۴۴-۳۸٫۸۷
ورزش و اوقات فراغت در سوئد

باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای ۱ بزرگسال ۳۲٫۲۵ € ۱۹٫۴۴-۴۸٫۵۹
اجاره زمین تنیس (۱ ساعت در آخر هفته) ۱۹٫۶۹ € ۱۱٫۶۶-۳۴٫۰۱
سینما ۱۲٫۱۵ € ۱۰٫۶۹-۱۴٫۵۸
مراقبت از کودک در سوئد

 مهد کودک ماهانه برای ۱ کودک ۳۸۲٫۸۹ € ۱۱۶٫۶۲-۸۰۱٫۷۴
پوشاک و کفش در سوئد

 ۱ جفت جین (Levis 501 یا مشابه) ۸۲٫۹۷ € ۴۸٫۵۹-۱۰۶٫۹۰
 ۱ لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای (Zara، H & M، …) ۳۴٫۱۰ € ۱۹٫۴۴-۴۸٫۵۹
 ۱ جفت کفش نایک ۸۵٫۵۵ € ۵۸٫۳۱-۱۱۶٫۶۲
 ۱ جفت کفش مردانه چرم ۱۱۵٫۳۸ € ۷۷٫۷۴-۱۶۵٫۲۱

 

اجاره ماهانه منزل در سوئد


 آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۷۷۲٫۳۴ € ۴۸۵٫۹۰-۱,۲۶۳٫۳۵
 آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز ۵۲۶٫۳۴ € ۳۴۰٫۱۳-۸۲۶٫۰۴
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) در مرکز شهر ۱,۲۱۹٫۵۹ € ۷۷۷٫۴۵-۱,۹۴۳٫۶۲
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) خارج از مرکز ۸۸۶٫۳۷ € ۵۸۳٫۰۹-۱,۴۵۷٫۷۱
قیمت خرید آپارتمان در سوئد

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر ۵,۳۸۵٫۵۳ € ۲,۶۲۳٫۸۸-۹,۲۳۲٫۱۸
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز ۳,۲۱۰٫۹۵ € ۱,۶۰۶٫۷۹-۵,۸۳۰٫۸۵
حقوق و دستمزد در سوئد

میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات) ۲,۲۰۸٫۲۸ €
نرخ بهره وام به درصد (٪)، ۲۰ ساله ۲٫۵۷ ۰٫۱۵-۰٫۳۳

این داده ها بر اساس ۱۲۳۳۷ گزارش، در ۱۸ ماه گذشته از ۱۲۳۶ گزارشگر بوده است.

داده های این جدول در جولای ۲۰۱۸ جمع آوری شده است.

بهترین شهر برای زندگی در سوئد؟

این کشور دارای ۲۵ استان میباشد، نظیر گوتنبرگ، مالمو، سولنا، ناکا، لیدینگو، دنده رید، اومئو، و… که طبیعتا هر کدام دارای شهرهایی میباشند، اما به جرئت میتوان گفت شهر Malmo و solena  از شهر های دیدنی با مردم دوست داشتنی و آب و هوایی عالی میباشد. در این شهرها هزینه زندگی متوسط و قیمت ملک مناسب میباشد، البته اکثر مهاجرین از جمله ایرانیان شهر استکهلم پایتخت سوئد را برای زندگی انتخاب میکنند، چرا که دارای فرصت های شغلی بیشتر و جاذبه های دیدنی از جمله ساختمانهای تاریخی بسیار جذاب و دریاچه های زیبایی که توسط پلها به هم متصلند از ویژگی بارز این شهر است این شهر بیستمین جایگاه را در بین ۴۹ شهر برتر جهان برای زندگی به خود اختصاص داده است.

به طور کلی راه های زیادی برای اقامت سوئد وجود دارد که بهترین آنها ویزای کاری و تحصیلی، سرمایه گذاری، و ثبت شرکت در سوئد میباشد.

آیا سوئد برای زندگی مناسب است؟

با توجه به مواردی که تاکنون درباره شرایط زندگی در سوئد ذکر شده میتوان گفت کشور مناسبی برای مهاجرت میباشد.لذا در اینجا نگاهی به مزایای زندگی در این کشور داریم:

کیفیت زندگی بالا
نرخ بیکاری پایین
سطح کیفی بالای آموزشی
و…

بخش سوم: معایب و مشکلات زندگی در سوئد

هزینه نسبتا بالای زندگی در این کشور است، که میتواند این مورد شرایط زندگی در سوئد را به چالش بکشد، برای درک بهتر به طور میانگین، هزینه مخارج برای هر نفر ۹۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ کرون است. البته از این مبلغ، ۳۰ تا ۵۰ درصد آن را هزینه های مالیاتی تشکیل میدهد.
هزینه تحصیلی نسبتا بالایی دارد، شهریه دانشگاه ها از ترمی حدودا ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو میباشد.
چیزی مانند سند در سوئد معنا ندارد، به عنوان مثال در خرید و فروش یک ملک آنچه معامله میشود فقط بنای خانه هاست و اراضی متعلق به دولت (کمون) میباشد.
به علت عرض جغرافیایی بالا، فصل سرما در این کشور بسیار طولانی با روزهایی بسیار کوتاه است، به طوری که زمستان در مناطق مختلف این کشور ۴ الی ۶ ماه (از ابتدای اکتبر تا اواخر مارس) طول می کشد و تنها ۳ الی ۴ ساعت در هر شبانه روز هوا روشن است.

نکاتی که شاید برای شما هم جالب باشد:

بهترین کامیون های دنیا VOLVO , SCANIA متعلق به کشور سوئد میباشد.

آلفرد نوبل مخترع و دانشمند معروف در جهان اهل سوئد است.

در سال ۲۰۱۲ بانوی ایرانی به نام لاله پور کریم عنوان محبوب ترین و موفق ترین خواننده را به خود اختصاص داد، بطوریکه روزنامه معروف Dagens Nyheter از وی به عنوان ملکه موسیقی سوئد نام برد.

قریب به ۲۰۰ سال است این کشور شاهد هیچ جنگی نبوده است و حتی در هر دو جنگ جهانی اعلام بی طرفی نموده است.

در سوئد کودکان از بیشترین حقوق اجتماعی برخوردارند.

سوئدی ها بیشترین میزان مصرف قهوه در دنیا را دارند، همچنین مردمانی خجالتی هستند اما وقتی مشروبات الکلی میخورند زیاد حرف میزنند و معاشرتی میشوند.

 

 

سوئد-گوتنبرگ

تجربیات زندگی در سوئد:

در اینجا نگاهی کوتاه به تجربه زندگی در سوئد از هموطنان داریم:

 در سوئد مردم از آدمهای به قول انگلیسی های Friendly (صمیمی – دوستانه) خوششون میاد اما نسبت به آدم های Cool ( بچه باحال ! ) خیلی نظر مثبتی ندارند. یک لبخند دوستانه و متشخصانه خیلی بهتر از باحال بازیه
۲- با کمال احترام هموطنان عزیز بر حذر باشید. بویژه که بدانند شما زبان سوئدی بلد نیستید و …. (تجربه شخصی منه، نه یک قانون کلی)
۳- زبان سوئدی را سریعتر بیاموزید. سوئدی ها نسبت به خارجی هایی که زبانشان را بلدند احترام بیشتری قائلند و بهای بیشتری به آنها میدهند
۴- به حرفهای هموطنان عزیزی که فقط بدگویی میکنند و مدام از آب و هوا و سرما و .. می نالند چندان اعتنا نکنید.

در خصوص اینکه گفته میشه ایرانی ها باید از هم دوری کنند واقعا مخالف هستم و واقعیت اینه که در سوئد ایرانی ها خیلی به هم کمک هم می کنند. مخصوصا قشر دانشجو در سوئدی که مردمش معمولا از خارجی ها می ترسند و اونها رو از جامعه پس می زنند- من زیاد دیده ام که مردم، مخصوصا در صنفی که ما دربارش داریم بحث می کنیم؛ یعنی دانشجویان، هر کس بیشتر با هموطنان خودشون در ارتباط هست و ایرانی ها هم از این قاعده مستثنی نیستند؛ ما اونقدر بد نیستیم که علیه خودمون همیشه تبلیغ می کنیم و دیگران هم هرگز اونقدر خوب نیستند که ما از اونها بت می سازیم.
در خصوص آب و هوای سرد سوئد هم برای من که در جنوب سوئد هستم (اسکانیا) این سرمای مرطوب به هیچ وجه آزاردهنده نبود.

 

 شما می توانید برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید و یا سوالات خود را بصورت در فرم  در سایت تریپ ویزا از ما بپرسید.

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

وبسایت تریپ ویزا در زمینه مهاجرت سعی بر آن دارد که آخرین و بروز ترین قوانین مهاجرتی از جمله سرمایه گذاری /تحصیل/خرید ملک /و شرایط زندگی در کشورهای مختلف دنیا را با بروز ترین اطلاعات مهاجرتی ار در خدمت شما عزیزان قرار می دهد.

 

این وبسیات به فروش می  رسد خدماتی ارائه نمی دهد.

جهت خرید سایت پیام ارسال نمایید.

www.tripvisa.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید