تحصیل در آسیا

 

 تحصیل در خارج از کشور


 
قاره آسیا، مقصد تحصیلی کم تر شناخته شده برای ایرانیان

 تحصیل در خارج از کشور

قاره آسیا، مقصد تحصیلی کم تر شناخته شده برای ایرانیان

تحصیل در خارج از کشور

در ۸۰ سال گذشته، مقصد تحصیلی اکثر دانشجویان ایرانی در قاره اروپا و آمریکای شمالی بوده است و قاره آسیا و حتی آفریقا، آن طور که شایسته و بایسته است مد نظر متقاضیان تحصیل در خارج از کشور قرار نداشته است. گزارش امروز سرویس خبری Payment24 نگاهی دارد به ظرفیت های تحصیلی و آکادمیک در قاره کهن که می تواند مد نظر متقاضیان تحصیل نیز قرار بگیرد و تحصیل در اروپا و آمریکای شمالی جای خود را به کشورهای پیشرفته این قاره بدهد.

شاید در بین دوستان و آشنایان شما تعدادی باشند که برای تحصیل و پژوهش، جایی خارج از قاره اروپا و آمریکای شمالی را در ذهن نداشته و اکنون یا دانش آموخته شده اند یا مشغول به تحصیل هستند. علاقه ایرانیان به تحصیل در اروپا و آمریکا سابقه ای بیش از نیم قرن دارد و از زمان اعزام نخستین گروه از دانشجویان ایرانی به فرانسه تا به امروز که صدها هزار ایرانی از هزاران دانشگاه در سراسر دنیا دانش آموخته شده اند، این موضوع در جریان بوده است.

ناگفته پیداست که روابط اقتصادی و سیاسی گسترده ایران با کشور های این دو قاره در نیم قرن اخیر، تاثیر زیادی در گرایش ایرانیان به تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اروپا و آمریکای شمالی داشته است که به نظر می رسد تا حد زیادی هم بی تاثیر از این مقوله نباشد. به هر حال روابط دولت ها با یکدیگر، زمینه و بستر لازم را برای تعاملات علمی، فرهنگی و هنری و اجتماعی و حتی گردشگری فراهم می کند و قطعا موضوع تبادل دانشجو نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 اگر چه رابطه سیاسی و اقتصادی ایران از دیرباز با کشور های آسیایی بهتر و گسترده تر از کشورهای غربی بوده است، اما مقصد بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تحصیل در آن سوی آب ها، کشور  های غربی بوده تا کشورهای شرقی و حتی آفریقایی. البته نباید از ذهن دور داشت که پیشرفت های اقتصادی و صنعتی دراروپا از قرن نوزدهم به بعد با موج سینوسی و دامنه نوسان بزرگی همراه شد و خیلی از کشورهای پیشرفته حال حاضر آسیا، دنباله رو فناوری ها و تاثیرگذاری های علمی و صنعتی غرب در ساختارهای کنونی خود هستند که کره جنوبی و ژاپن، نمونه ای از ان ها است.

فرانسه، آلمان، انگلیس، آمریکا، کانادا و سوئد، از دیر باز پاتوق تحصیلی ایرانی ها در خارج از کشور بوده و هست و در همه سال ها، این ۶ قطب صنعتی و اقتصادی برتر غربی، با وجود تفاوت زبانی و فرهنگی و حتی موقعیت اقلیمی، مد نظر اکثریت قریب به اتفاق متقاضیان ایرانی در خارج از کشور بود. در چند دهه اخیر، با وجود این که تحصیل در خارج از کشور به خصوص در کشورهای غربی گران تر از تحصیل در دانشگاه های آسیایی بود، اما هم چنان دانشجویان ایرانی، برای APPLY، دانشگاه های غربی را در سرلیست اولویت های خود قرار می دادند تا این که هندوستان و مالزی و فیلیپین، در دو دهه اخیر وارد لیست متقاضیان ایرانی تحصیل در  خارج از کشور قرار گرفت.

تحصیل در آسیا

(دانشگاه مالتی مدیای مالزی یکی از مقاصد تحصیلی ایرانیان در جنوب شرق آسیا است)

حتی اکنون که دانشگاه های سوئد از سال ۲۰۱۱ میلادی به این ، سیستم شهریه رایگان را حذف کرده اند، دانشجویان ایرانی، فنلاند، همسایه شرقی سوئد را که هنوز سیستم تحصیلات رایگان برای خارجی ها را در دستور کار دارد، در فهرست اولویت های خارجی خود در اروپای رایگان هم چون نروژ قرار داده اند و تمایل زیادی به دانشگاه های آسیایی به خصوص در شرق این قاره که غول هایی چون کره و ژاپن هستند، ندارند.

قرابت های فرهنگی نزدیک و کیفیت تحصیلی قابل قبول برخی از دانشگاه های این کشور سبب شد تا موجی از مقاضیان ایرانی برای  تحصیل، این ۳ کشور را در اولویت های تحصیلی در قاره آسیا قرار دهند. یکی دیگر از دلایل انتخاب این کشور ها برای تحصیل در آسیا، سهولت و سرعت صدور روادید برای ایرانیان و بستگانشان بود که می توانستند با کم ترین چالش و سختی، روادید سفر به کشورهایی که فرزندانشان در آن جا مشغول به تحصیل بود را بدست آورند.

این در حالی است که دریافت روادید کشورهای اروپایی به خصوص کشورهای عضو پیمان شنگن حتی برای دانشجویان نیز در ۱-۲ دهه اخیر با فرآیند طولانی و سختی همراه شده و بعضا روادید دیدار والدین نیز با پروسه های سختی همراه است. به هر حال قاره آسیا چنین مشکلاتی که غربی ها سر راه ایرانیان برای تحصیل و تحقیق ایجاد می کردند، ایجاد نمی کردند.

ما اکنون شاهد هزاران ایرانی دانش اموخته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه های مالزی، هند، فیلیپین،تایلند و حتی سنگاپور هستیم که در عرصه های مختلف علمی در این کشور ها فعالیت کردند.

[تحصیل در آسیا]

آسیا برای خیل عظیمی از ایرانیان، همیشه مقصد اصلی تحصیل در خارج از کشور نبوده است. سابقه تحصیل ایرانیان در آن سوی مرزها، به ۶۰_۷۰ سال پیش باز می گردد که نخستین دانشجویان ایرانی به فرانسه اعزام شدند تا علم طب و مهندسی را فرا بگیرند. پس از آن، عزم ایرانیان برای تحصیل و تحقیق در مراکز علمی غربی افزایش یافت و فرانسه، انگلیس، آمریکا و سوییس، از مراکز اصلی تحصیل ایرانیان در غرب شد. البته به همه این اشتیاق ها، باید رگه های غرب گرایی مزمن برخی از عاشقان ایرانی علم را نیز باید اضافه کرد.

این مطلب را از دست ندهید:  زیباترین دانشگاه های اروپا را می شناسید؟

بررسی ها نشان می دهد که پاتوق دانشجویان ایرانی در قاره آسیا، در کشورهای خاصی توزیع شده است که در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به مسائل مربوط به دانشجویان ایرانی در کشورهای پر مخاطب تحصیلی در آسیا.

 

کشور ماهاتیر محمد، مقصد اصلی دانشجویان ایرانی در آسیا

ماهاتیر محمد پدر مالزی نوین، که سال ها به عنوان نخست وزیر این کشور در کسوت یک پزشک عمومی فعالیت می کرد، نقش زیادی در رشد و بالندگی مالزی ایفا کرد. مالزی پیشرفته امروزی که یکی از مقصد های گردشگری آسیا و از مراکز بزرگ تجاری جنوب شرق آسیا به شمار می رود،‌محصول برنامه ریزی و تلاش های گسترده دکتر ماهاتیر محمد در قرن بیستم میلادی بود. دانشگاه های متعدد و با کیفیت مالزی که زبان انگلیسی در ان ها حرف اول و آخر را می زد، سبب شد تا خیل عظیمی از ایرانیان برای تحصیل به سمت دانشگاه های این کشور سرازیر شوند،

صدور پذیرش آسان و تحصیل کم هزینه به نسبت دانشگاه های غربی و قرابت فرهنگی با ایران، یکی از عوامل اصلی ترغیب ایرانیان به تحصیل در این کشور بود. اگر چه اعتبار هیچ کدام از دانشگاه های مالزی در فهرست ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار ندارد، اما بسیاری از دانش آموخته های ایرانی دانشگاه های مالزی توانسته اند مقاطع عالی تحصیلی را در دانشگاه های غربی بگذرانند و حتی در کسوت استادیار در دانشگاه های کشور مشغول به فعالیت شوند.

کشور سر سبز و پر باران مالزی، روزگاری پاتوق اول ایرانی ها در قاره کهن به شمار می آمد. حضور دانشجویان ایرانی در مالزی بسیار چشمگیر بود و در بسیاری از دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور، ایرانی ها برای تحصیل در رشته های ICT-MBA و علوم فنی و مهندسی عموما در مقطع کارشناسی و ارشد، فعال بودند.

اما در سال های اخیر به دلیل مسائل صدور روادید، افزایش رینگت مالزی در برابر ریال و کاهش قدرت خرید ایرانیان در این کشور، در کنار بحران های اجتماعی، سبب بروز مشکلاتی برای ایرانیان مشتاق به تحصیل در این کشور شد. شمار دانشجویان شاغل به تحصیل در این کشور ظرف چند سال اخیر به شدت کاهش یافته و آن تب دهه هشتادی مبنی بر سفر به مالزی به قصد تحصیل، تا حد زیادی کاهش یافته است.

[دانشگاه مالزی]

ارزیابی ها نشان می دهد حضور دانشجویان ایرانی در ۱۰ سال گذشته در مالزی با سختی و دشواری هایی همراه بوده که نارضایتی شدید این جوانان شاغل به تحصیل را به دنبال داشته است. تبعیض در پذیرش دانشگاه ها و اخذ چندین برابر هزینه، تبعیض های غیرمرتبط مذهبی، مشکل حساب بانکی، طولانی بودن فرایند تحصیل و مشکلات زمان فارغ التحصیلی، کلاهبرداری های برخی موسسات واسطه و طولانی بودن مدت زمان اخذ روادید دانشجویی از جمله این مشکلات است.
تمامی این مشکلات و تجارب منفی برای دانشجویان ایرانی در حالی در مالزی رقم خورده که به اذعان مقامات دانشگاه ها و وزارت آموزش عالی مالزی، دانشجویان ایرانی به لحاظ تحصیلی، انتشار مقاله، ثبت اختراع و انتشار کتاب از فعالترین و پرتلاش ترین دانشجویان بین المللی این کشور بوده و نقش زیادی در ارتقای علمی اساتید دانشگاه ها و نیز رتبه بندی بین المللی دانشگاه های مالزی داشته اند.
مالزی از اوایل سال جاری میلادی برنامه جدید توسعه آموزش عالی دهه آینده (۲۰۱۵-۲۰۲۵) را آغاز کرد که براساس آن دانشگاه های این کشور باید علاوه بر دستیابی به استقلال مالی، بیش از ۲۵۰ هزار دانشجوی بین المللی جذب کنند.

اخیرا، طبق خبر ایسنا، رایزنی علمی ایران در شرق آسیا با صدور اطلاعیه‌ای در آذر سال ۹۴، ضوابط جدید پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های مالزی را تشریح کرد. رایزنی علمی ایران در شرق مالزی عنوان کرد با عنایت به بخشنامه مصوب وزارت علوم مالزی به شماره JPT(BEM)1000/016/046 JID4 مورخ  ۲۰۱۵/۰۹/۱۰ و نیز ابلاغیه سازمان خدمات جهانی آموزش عالی مالزی (EMGS) به تمامی دانشگاه‌های مالزی در مورخ ۲۰۱۵/۱۰/۰۱، مقرر شده است:

کلیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مالزی که مایل به جذب دانشجوی ایرانی هستند، باید نزد رایزنی علمی ایران در شرق آسیا تشکیل پرونده دهند.

کلیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مالزی باید قبل از پذیرش دانشجویان ایرانی از رایزنی علمی ایران در شرق آسیا، استعلام بگیرند. رایزنی علمی ایران همچنین عنوان کرد که لیست دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مالزی که براساس این بخشنامه در رایزنی علمی ایران در شرق آسیا تشکیل پرونده داده و مجاز به پذیرش دانشجوی ایرانی هستند را منتشر خواهد کرد. این رایزنی از کلیه متقاضیان ادامه تحصیل در مالزی خواسته است تا قبل از هرگونه اقدام برای ثبت ‌نام در دانشگاه‌هایی که در این لیست وجود ندارند و یا مراحل تشکیل پرونده آنها هنوز نهایی نشده است، جدا اجتناب کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  تحصیل در چین ؛ بهترین شهرهای دانشجویی و ویزای تحصیلی

[تحصیل در آسیا]

در همین راستا، رایزنی علمی ایران در شرق آسیا از تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۱۵ اقدام به اجرایی نمودن این بخشنامه وزارت علوم مالزی کرده و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مالزی که مایل به پذیرش دانشجوی ایرانی هستند، در حال تشکیل پرونده و نهایی ساختن پروسه آن با همکاری رایزنی علمی می باشند. به نظر می رسد اکنون ۵ هزار دانشجوی ایرانی درمالزی مشغول به تحصیل هستند که اکثر آنان تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ادامه می دهند.

 

سنگاپور را فراموش نکنید!

خیلی ها درباره سنگاپور چیزی نمی دانند. سنگاپور ۳ دانشگاه معتبر دارد که هر ۳ دانشگاه در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. بسیاری از نخبه های دنیا در موسسات تحقیقاتی فوق پیشرفته این کشور از نانو فناوری گرفته تا فناوری اطلاعات مشغول به تحقیق هستند و حضور فعالانه محققان سنگاپوری در انتشار مقالات CITE شده در نشریات PEER-REVIEWED نشان می دهد که این کشور یکی از قطب های علمی و اقتصادی نوظهور دنیا خواهد بود.

کسانی که سنگاپور را برای تحصیل انتخاب می کنند یک برگ  برنده بزرگ در اختیار خواهند داشت که شاید تجربه آن در کشورهای دیگر آسیا امکان پذیر نباشد. سنگاپور که فاصله کمی با مالزی دارد، با وسعت و جمعیتی کم، دارای چند دانشگاه مطرح و معتبر بین المللی است و اقتصاد دانش بنیان آن سالانه چند میلیارد دلار درآمد زایی به همراه دارد.

دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) به همراه دانشگاه فناوری NANYANG TECHNOLOGY سنگاپور  از قطب های علمی آسیا و جهان به شمار می روند که برای خیلی از ایرانی های علاقمند به تحصیل، شناخته شده نیست. [تحصیل در آسیا]

سیستم بورسیه سنگاپور برای دانشجویان دکترا که به سینگا (SINGA) معروف است سبب شده است تا حجم زیادی از نخبگان کشورهای مختلف دنیا با هزینه دولتی سنگاپور به این کشور سفر کنند و مشغول به تحصیل شوند.

دولت سنگاپور هر ساله به صدها متقاضی تحصیل در مقطع دکترا در این کشور، در قالب پروژه  سینگا، بورس تحصیلی ارائه می کند که همین امر سبب شده تاسالانه هزاران نفر از سراسر دنیا برای دریافت این بورس اپلای کنند. درباره این بورس بعدا در Paymnet24 بیش تر خواهیم گفت اما همین قدر بدانید که افرادی که برای این بورس پذیرفته می شوند، ماهانه ۲۲۰۰ دلار دریافت کرده و برای مصاحبه پیش از پذیرش، بلیط هواپیما و هتل رایگان در اختیار متقاضیانی که در short list قرار می گیرد، داده می شود.

اگر چه حضور ایرانیان در این کشور زیاد نیست، اما در سال های اخیر، شمار دانشجویان ایرانی مشتاق و حاضر به تحصیل در این کشور روند صعودی به خود گرفته است. به نظر می رسد ظرف یک دهه آینده، شاهد تغییر نگاه ایرانیان به تحصیل و تحقیق در سنگاپور باشیم. ما باید سنگاپور را در توسعه علم و تحصیل در خارج از کشور، جدی بگیریم و از پتانسیل های آن بهتر و بیش تر استفاده کنید.

اگر قصد تحصیل رایگان یا غیر رایگان در دنیا را دارید، حتما دانشگاه های سنگاپور را در فهرست اولویت های خود قرار دهید که مقصد های کم تر شناخته شده برای ایرانی ها است.

 

هندوستان: پاتوقی قدیمی

[تحصیل در آسیا]

کانون ایرانیان فارغ التحصیل شبه قاره هند، یک انجمن قدیمی است که سالیان سال است که فعالیت دارد و این انجمن نشان می دهد که عزم ایرانیان برای تحصیل در دانشگاه های متعدد و قوی هندوستان از پیش از انقلاب تا کنون، گسترده و با توجه خاصی همراه شده است. در این بین، اتحادیه انجمن های اسلامی ایران در شبه قاره، زبان انگلیسی، هزینه های پایین تحصیل و زندگی در کنار سهولت دسترسی و سفر ایرانیان و نزدیکی فرهنگی قابل قبول دو کشور زمینه را برای جذب شمار زیادی از ایرانیان مشتاق به تحصیل در خارج از کشور در سرزمین هفتاد و دو ملت فراهم نموده است.

اگر چه تب سفر  به هندوستان و مالزی اکنون کم تر شده است، اما همچنان شاهد حفظ همان پاتوق های همیشگی در این کشور بین ایرانیان و فارغ التحصیلان دانشگاه های هند هستیم. دانشگاه های هند در زمینه های پزشکی و فناوری اطلاعات و ارتباطات از بهترین های آسیا هستند.

آگاهی از دانشگاههای هند را از طریق رایزن علمی ایران در هند، سفارت ایران در این کشور و سفارت هند در تهران کسب کنید. دانشگاه های هند را از طریق این پرتال می  توان بررسی کنید. جامعه علمی دانش اموختگان ایرانی در هند کمک خوبی به شما برای آگاهی از ظرفیت های علمی و صنعتی در موسسات تحقیقاتی این کشور است.

این مطلب را از دست ندهید:  دریافت بورسیه MBA برای ادامه تحصیل را می شناسید؟

 

فیلیپین: محفل عاشقان دندانپزشکی

فیلیپین، یکی از مقصد های گردشگری در جنوب شرق آسیا، بیش از یک دهه است که یکی از پاتوق اصلی دانشجویان ایرانی در قاره آسیا به شمار می رود و اکنون متقاضیان تحصیل در مقطع دکترای غیر پزشکی نیز دانشگاه های کشور انگلیسی زبان فیلیپین را در دستور کار قرار داده اند. کشوری با ۷ هزار جزیره و مردمانی آرام و قانع، دانشگاه های متعددی دارد که راه ورود به آن ها اصلا سخت نیست. از اوایل سال ۹۳ بود که فیلیپین برای دانشجویان ایرانی خبر ساز شد. خبرگزاری مهر، سال پیش درباره دندان پزشک شدن فارغ التحصیلان باغبانی در ایران که به فیلیپین سفر کرده اند هشدار داد.

[تحصیل در فیلیپین]

خبر جالبی که نشان دهنده پشت پرده هجوم ایرانیان مشتاق به تحصیل در عرصه پزشکی در کشور فیلیپین است. اوضاع دراماتیک تحصیل ایرانیان در رشته دندان پزشکی در فیلیپین و دانشگاه های بی کیفیت این کشور زمانی بحرانی می شود که معاون زیر بهداشت خبر از برگزاری برخی از کلاس های دندان پزشکی فقط با حضور دانشجویان ایرانی را می دهد!

فیلیپین قابلیت علمی و صنعتی کشورهای شمال اروپا و حتی بلوک شرق را ندارد و به نظر می رسد در برخی از رشته ها که با تایید اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم همراه است، تحصیل در دانشگاه های ارزشیابی شده و دارای صلاحیت، منعی ندارد. اما برای تحصیل در این کشور که تازگی به جمع پاتوق های دانشجویان ایرانی در قاره آسیا تبدیل شده است، باید بیشتر دقت کرد.

 

مقصد های شمال ایران

ترکیه و کشورهای تازه استقلال یافته مشترک المنافع نیز در چند سال اخیر در کنار همسایگان شمالی ان ها مانند روسیه و اوکراین، در فهرست علاقمندی ایرانیان مشتاق به تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است.

اگر ترکیه، اوکراین و ارمنستان را به نوعی کشورهای آسیایی و بلوک شرق به حساب آوریم، آن ها را باید در فهرست پاتوق هایی دانست که شمار زیادی از ایرانیان، علاقمند به تحصیل در آنجا شده اند. شمار ایرانیان شاغل به تحصیل در دانشگاه های مهندسی و پزشکی ترکیه، اوکراین و حتی ارمنستان در ۲ دهه اخیر روند صعودی داشته است و این قضیه، به واسطه هزینه های تحصیل در کشورهای غربی و سهولت در اخذ پذیرش در دانشگاه های این سه کشور، پر رنگ شد.

حتی اوکراین هم که آسیایی نیست و خیلی هم هنوز وارد جرگه اروپایی ها نشده است، اما دانشجویان ایرانی علاقمند به پزشکی و دندان پزشکی، با صرف ۱۰ هزار دلار سالانه، در رشته های پزشکی این کشور مشغول به تحصیل هستند. قضیه برای ترکیه با دانشگاه های متعدد و بعضا با کیفیت نیز صادق است. اما دانشجویانی که ارمنستان را برای تحصیل انتخاب می کنند، با وجود این همه کشور با ارزش تر از کشور فقیر هم مرز شمالی ایران، جای تعجب دارد.

به هر حال، ترکیه، اوکراین و ثبت شرکت در ارمنستان در کنار آذربایجان، ترکمنستان و حتی امارات متحده عربی، پاتوق بخش زیادی از دانشجویان ایرانی مشتاق به تحصیل در قاره آسیا را تشکیل می دهند که به نظر می رسد برای کاهش مشکلات تحصیلی و زندگی آنان، رایزن های علمی ایران در کشورهای فوق الذکر، باید همکاری بیشتری با بدنه دانشجویی کشور در این مقاصد تحصیلی داشته باشد.

 

نکته پایانی

پاتوق دانشجویان ایرانی در آسیا، اکثر بر روی مالزی، هندوستان، فیلیپین، آذربایجان، ترکیه ، امارات متحده عربی و حتی چین و سنگاپور متمرکز شده است. البته چین به واسطه قدرت صنعتی و علمی گسترده اش، هنوز مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار نگرفته و ما با این که سالانه چند ده میلیارد دلار گردش مالی با این کشور داریم، اما هنوز مترجم خوب و چینی شناس خوب ایرانی در اختیار نداریم.

توجه به دانشگاه های چین باید در دستور کار مراکز علمی ایران قرار بگیرد و اگر شما هم علاقمند به تحصیل در قاره آسیا هستید، دانشگاه های چین را توصیه می  کنیم که زبان انگلیسی و پذیرش آسان و تجربه زندگی و تحقیق خاص را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

دانشگاه های ژاپن و کره جنوبی به عنوان مراکز علمی قدرتمند آسیا نباید از دستور کار دانشجویان ایرانی مشتاق به تحصیل در خارج از کشور خارج شود. این دو کشور دانشگاه هایی دارند که در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا است و دانشگاه سئول و توکیو، تنها نمونه ای از آنها می باشد.

امیدواریم نگاه غرب گرای دانشجویان ایرانی به سمت نگاه شرق گرا به خصوص در شرق آسیا که غول های صنعتی و اقتصادی قرار دارند، بیش تر شود تا تبادلات علمی میان ایران و مقصد های علمی شرق آسیا افزایش یابد.

اگر مشتاق تحصیلی در دانشگاه های آسیای هستید، برای کلیه عملیات پرداخت ارزی، پرتال Payment24 آمادگی ارائه خدمات را دارد.

 

 شما می توانید برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید و یا سوالات خود را بصورت در فرم  در سایت تریپ ویزا از ما بپرسید.
 

 


 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

وبسایت تریپ ویزا در زمینه مهاجرت سعی بر آن دارد که آخرین و بروز ترین قوانین مهاجرتی از جمله سرمایه گذاری /تحصیل/خرید ملک /و شرایط زندگی در کشورهای مختلف دنیا را با بروز ترین اطلاعات مهاجرتی ار در خدمت شما عزیزان قرار می دهد.

 

این وبسیات به فروش می  رسد خدماتی ارائه نمی دهد.

جهت خرید سایت پیام ارسال نمایید.

www.tripvisa.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید