تابعیت و اقامت در فرانسه

 

شرایط و مقررات تابعیت و اقامت در فرانسه مبتنی بر قانون تابعیت این کشور است. قانون تابعیت و اقامت در فرانسه هم بر اصل خاک و هم بر اصل خون استوار است.

قانون تابعیت و اقامت و راه های اخذ اقامت یا اخذ شهروندی فرانسه چگونه است؟ ایا کودک با تولد در این کشور از اتباع کشور محسوب می شود و میتواند تابعیت و اقامت در فرانسه کسب کند؟ چه مدت ماندن در کشور موجب اخذ تابعیت و اقامت در فرانسه می شود؟ آیا با ازدواج هم می توان تابعیت و اقامت را به دست آورد؟

تابعیت و اقامت در فرانسه

در این مقاله شما با مباحثی نظیر راه های مهاجرت نظیر شرایط مهاجرت از طریق تحصیل ، کار ، تخصص یا خرید ملک آشنا خواهید شد.

شرایط و راه های اخذ تابعیت و اقامت در فرانسه

در این قسمت به بررسی راه های اخذ تابعیت و اقامت کشور فرانسه می پردازیم:

تابعیت و اقامت در فرانسه

تولد فرزند در خاک فرانسه

با تولد نوزاد یا بچه دار شدن خود کودک اقامت و تابعیت در فرانسه را کسب می کند. به اطفالی که در خاک فرانسه و کشورهای تحت حمایت آن، از پدر و یا مادری که وی نیز در فرانسه متولد شده باشد تابعیت و اقامت در فرانسه اعطا می گردد.

اما اطفالی که در خاک فرانسه از والدین خارجی متولد گردند تحت شرایط زیر تابعیت و اقامت در فرانسه تحصیل خواهد شد:

در صورتی که شخص بدون تابعیت باشد.
در صورتی که به هجده سالگی تمام رسیده باشد و از یازده سالگی به مدت پنج سال در فرانسه اقامت داشته باشد؛
در سن شانزده سالگی از طریق تقاضا (توسط خود شخص) از دولت فرانسه، مشروط بر آنکه مقیم فرانسه باشد؛
در سن سیزده سالگی براساس تقاضای والدین طفل، مشروط بر اینکه مقیم فرانسه باشد؛
اگر طفلی از والدینی که تبعه کشورهایی باشند که قبل از استقلال، تحت حاکمیت فرانسه بوده اند متولد گردد تابعیت و اقامت در فرانسه را تحصیل خواهد نمود؛
چنانچه طفلی در خاک فرانسه قبل از اول ژانویه 1994 متولد گردد؛
چنانچه طفل بعد از اول ژانویه 1994 در فرانسه متولد گردد، در سن هجده سالگی می تواند برای تحصیل تابعیت و اقامت در فرانسه اقدام نماید.

لازم به توضیح است که براساس قانون تابعیت و اقامت در فرانسه چنانچه طفلی از پدر یا مادر فرانسوی در خارج از فرانسه متولد گردد وی می تواند در شش ماه تا یکسال قبل از رسیدن به سن هجده سالگی (سن رشد) برای تحصیل تابعیت و اقامت در فرانسه اقدام نماید.

از طریق تقاضا (درخواست تابعیت)

اشخاص بالای هجده سال در صورتی می توانند تقاضای تابعیت و اقامت در فرانسه را بنمایند که دارای شرایط زیر باشند:

بعد از پنج سال اقامت (زندگی کردن) مداوم در فرانسه، چنانچه متقاضی متأهل و دارای فرزند باشد حتماً می بایستی با خانواده اش در آنجا اقامت داشته باشد؛
لازم است متقاضی درآمد اولیه ای در فرانسه طی پنج سال قبل داشته باشد؛
متقاضیانی که تبعه اتحادیه اروپا (منطقه اقتصادی اروپا) نمی باشند باید اجازه اقامت از دولت فرانسه داشته باشند.

شرط اقامت برای افراد زیر مستثنی می باشد:

برای دانشجویانی که دو سال به طور موفق آمیز در یکی از دانشگاه های فرانسه تحصیل کرده باشند مدت زمان به دو سال کاهش می یابد.

برای افراد زیر شرط اقامت به طور کامل زائل می شود:

برای اتباع کشورهایی که زبان فرانسوی بعنوان زبان رسمی یا زبان مادری آن ها محسوب می شود همچنین اتباع کشورهایی که به مدت پنج سال در مدرسه زبان فرانسوی می خوانند؛
برای پناهندگان؛
کسانی که در خدمت ارتش فرانسه بوده یا هستند؛

تابعیت و اقامت در فرانسه به کسانی داده می شود که با جامعه فرانسه و آداب و رسوم آن ها در آمیخته شده باشند و حقوق و تکالیف خود را انجام دهند. علاوه بر شرایط فوق باید متقاضی تحصیل تابعیت و اقامت در فرانسه وفاداری خود را به نظام نشان بدهند.

تحصیل تابعیت از طریق ازدواج

از 26 نوامبر 2003، هرگاه شخص بیگانه در فرانسه با تبعه فرانسوی ازدواج نماید بعد از 2 سال می تواند براساس تقاضا، تابعیت و اقامت در فرانسه را تحصیل نماید. ضمناً لازم است که وی یکسال در فرانسه اقامت داشته باشند.

لازم به توضیح است که در سال 2006 قانون تغییر یافته و زمان لازم برای تقاضا به چهار سال ارتقاء یافت.

حقوق و تکالیف اتباع فرانسه

براساس قوانین جدید و مدرن فرانسه، حقوق و تکالیف کسانی که تابعیت و اقامت در فرانسه را کسب می نمایند مانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپایی از کلیه حقوق و وظایف بهره مند خواهند شد.

تا سال 1971 خارجیانی که تابعیت و اقامت در فرانسه را تحصیل می نمودند تا پنج سال پس از کسب تابعیت، حق رأی نداشتند اما پس از نهم ژانویه 1973 قانون به خارجیان اجازه داد تا بتوانند رأی بدهند و نیازی به گذشت پنج سال نیست.

همچنین کسانی که تابعیت و اقامت در فرانسه را تحصیل می نمایند، حق فعالیت های سیاسی و اجتماعی را دارا می باشند. در نهایت باید اضافه نمود که همه ی کسانی که تابعیت و اقامت در فرانسه را تحصیل می نمایند مانند اتباع اصلی از کلیه حقوق سیاسی و اجتماعی و غیره برخوردار خواهند شد.

تابعیت مضاعف

در مقررات تابعیت و اقامت در فرانسه، از سال 1972 تابعیت مضاعف اجازه داده شده است مگر در مورد کشورهایی که در کنوانسیون اروپایی تابعیت، شرکت داشته و آن را امضاء نموده اند. همچنین برای اتباع هندی استثناء وجود دارد.

از دست دادن تابعیت و اقامت در فرانسه

موارد سلب تابعیت عبارتند از:

چنانچه تبعه فرانسوی به خدمت نظامی یا اجتماعی کشور خارجی درآید؛
هرگاه تبعه فرانسه بدون اطلاع دولت فرانسه به خدمت نظامی در کشور دیگر گمارده شود و پس از احضار دولت فرانسه مبتنی بر ترک خدمت اقدام ننماید.

اگر شما هم خواهان تابعیت و اقامت در فرانسه هستید به سایت سفارت فرانسه مراجعه کنید. امید است که این مطلب توانسته باشد اطلاعات مفیدی در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهد.

امید است که مطلب فوق توانسته باشد، هر چند مختصر کمکی به اطلاعاتی شما در زمینه تابعیت و اقامت در فرانسه کرده باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر قوانین جدید مهاجرت به فرانسه می توانید به وب سایت اخذ تابعیت و اقامت فرانسه مراجعه نمایید و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط اخذ تابعیت و نحوه مهاجرت از روش های دیگر مثل ثبت شرکت و سرمایه گذاری، مهاجرت تحصیلی و اقامت بعد از تحصیل می توانید با مشاورین موسسه مهاجرت تماس حاصل فرمایید و توسط مشاوره کارشناسان حقوق بین الملل و وکیل مهاجرت با این مسائل آشنا شوید.

 

مطلب فوق به قلم استاد دکتر حسین آل کجباف تهیه و از طرف انتشارات جنگل منتشر شده است.

 


با سایت تریپ ویزا بهترین را و سریع ترین راه را برای مهاجرت قانونی خود انتخاب کنید.


تریپ ویزا سعی بر آن دارد که تمامی شرایط زندگی در کشور مورد نظر شما را چه از لحاظ حقوقی / تحصیلات / اجتماعی / کاری و هزینه های زندگی را در اطلاع شما عزیزان قرار دهد.
ما پیشنهاد میکنیم به شما برای مهاجرت هیچگاه عجله نکنید و با مطالعه و تحقیقات بهترین راه  را انتخاب کنید.

و شرایط خود را در نظر داشته باشید در امور مهاجرت لازم به ذکر است بعضی از قوانین کشور ها بروز رسانی می شود و تغییر می کند و ما سعی بر این امر داریم که بروز ترین قوانین مهاجرت را در اختیار شما قرار دهیم. پیشنهاد میکنم قبل از مهاجرت از سایت تریپ ویزا تحقیق کنید و بهترین مقصد خود را انتخاب کنید.


 شما می توانید برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید و یا سوالات خود را بصورت در فرم  در سایت تریپ ویزا از ما بپرسید.

 

 

 


http://tripvisa.ir
 

تریپ ویزا

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

وبسایت تریپ ویزا در زمینه مهاجرت سعی بر آن دارد که آخرین و بروز ترین قوانین مهاجرتی از جمله سرمایه گذاری /تحصیل/خرید ملک /و شرایط زندگی در کشورهای مختلف دنیا را با بروز ترین اطلاعات مهاجرتی ار در خدمت شما عزیزان قرار می دهد.

 

این وبسیات به فروش می  رسد خدماتی ارائه نمی دهد.

جهت خرید سایت پیام ارسال نمایید.

www.tripvisa.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید