تابعیت و اقامت در جمهوری چک

مقررات تابعیت و اقامت در جمهوری چک ، مبتنی بر قانونی است که در اول ژانویه 1993 توسط محلس شورای ملی (پارلمان) تصویب شده است که این قانون در مورد تحصیل و از دست دادن تابعیت، چندین بار اصلاح که نهایتاً در سال 1996 به تصویب رسید.

قانون تابعیت و اقامت و راه های اخذ اقامت یا اخذ شهروندی جمهوری چک چگونه است؟ ایا کودک با تولد در این کشور از اتباع کشور محسوب می شود و میتواند تابعیت و اقامت جمهوری چک کسب کند ؟ چه مدت ماندن در کشور موجب اخذ تابعیت و اقامت جمهوری چک می شود؟ آیا با ازدواج هم می توان تابعیت و اقامت را به دست آورد؟

در این مقاله شما با مباحثی نظیر راه های مهاجرت نظیر شرایط مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق تخصص یا خرید ملک آشنا خواهید شد.

شرایط و راه های اخذ تابعیت و اقامت در جمهوری چک

تابعیت و اقامت در جمهوری چک

در این قسمت به بررسی راه های اخذ تابعیت کشور جمهوری چک می پردازیم:

تابعیت و اقامت در جمهوری چک

راه های تحصیل تابعیت

از طریق تولد

تولد در خاک چک باعث تحصیل تابعیت نمی گردد. چنانچه شخصی که سن وی کمتر از هفده سال بوده و در سرزمین چک اقامت داشته باشد، در صورتی که دارای تابعیت کشور دیگری نباشد، می تواند تابعیت و اقامت در جمهوری چک را تحصیل نماید.

همچنین شخصی که در سرزمین چک متولد گردد و والدین وی نیز بدون تابعیت باشند یا اینکه یکی از آن ها مقیم این کشور باشد در این صورت وی تابعیت چک را تحصیل خواهد نمود.

از طریق اعمال اصل خون

راه های تحصیل تابعیت از طریق اصل خون یا نسب عبارتند از:

هرگاه طفلی که یکی از والدین وی تبعه جمهوری چک باشد وی نیز تبعه چک محسوب می گردد.
هرگاه طفلی که خارج از قلمرو حاکمیت چک به دنیا آمده باشد و مادر وی اهل چک نباشد ولی پدرش تبعه چک باشد وی تبعه چک محسوب می گردد.

لازم به توضیح است که هر شخصی تا 31 دسامبر 1992 تبعه چکسلواکی سابق بوده و مشخص نباشد که بعد از جدای این دو کشور تبعه کدام کشور است ولی خود شخص تابعیت چک را بپذیرد وی تبعه چک محسوب خواهد شد.

تحصیل تابعیت از طریق درخواست

تابعیت و اقامت در جمهوری چک با وجود شرایط زیر تحصیل می گردد:

اشخاصی که برای مدت حداقل پنج سال در قلمرو جمهوری چک اقامت نماید؛
گذراندن دوره زبان چکی و قبول شدن در آزمون؛
ترک تابعیت سابق خود؛
نداشتن سابقه سوء کیفری در پنج سال قبل از اقدام برای تحصیل تابعیت.

مدت پنج سال اقامت در خاک چک ممکن است برای اشخاص زیر ضروری نباشد:

اشخاصی که در قلمرو جمهوری چک به دنیا آمده باشند؛
اشخاصی که سابقاً تبعه چکسلواکی باشند؛
شخصی که با تبعه جمهوری چک ازدواج کرده باشد؛
فرزند خوانده ای که یکی از والدین وی تبعه چک باشد.

 از دست دادن تابعیت و اقامت در جمهوری چک

الف) ترک ارادی تابعیت: ترک تابعیت به صورت ارادی تحت یکی از شرایط زیر امکان پذیر است:

– هرگاه تبعه چک به طور مداوم در خاک این کشور اقامت نداشته باشد؛

– شخصی که براساس تقاضای خود تابعیت چک را ترک نموده و تابعیت کشور دیگری را پذیرفته باشد؛

– شخصی که برای مدت 10 سال در خارج از قلمرو چک اقامت نماید.

ب) سلب تابعیت: در قانون تابعیت چک سلب تابعیت ممنوع گردیده است.

 

اقامت و تابعیت در چک

اقامت و تابعیت در جمهوری چک- اقامت از طریق ازدواج:

یکی از راههای کسب اقامت جمهوری چک ازدواج است. یعنی بدین صورت که فرد متقاضی اقامت جمهوری چک، با یک فردی که تابعیت جمهوری چک را داشته باشد ازدواج کند. در این صورت فرد به واسطه ازدواج دارای پاسپورت جمهوری چک شده و اقامت و تابعیت آن کشور را به دست می­آورد.

همچنین اگر این فرد دارای فرزندی هم باشد می­تواند به واسطه ازدواج پدر یا مادرش نیز پاسپورت جمهوری چک را اخذ نماید، یعنی زمانی که پاسپورت پدر یا مادر آن شخص صادر شد که این پروسه بین شش ماه تا یکسال زمان می­برد. سرپرست آن شخص می­تواند برای فرزند یا فرزندان خود که به سن قانونی نرسیده­اند و مجرد هم هستند اقدام به درخواست اخذ پاسپورت کشور متبوع را بنماید.

اقامت و تابعیت در جمهوری چک – اقامت از طریق تحصیل:

راه دیگر اقامت در جمهوری چک از طریق تحصیل است. بدین صورت که فرد برای ادامه تحصیل فرم درخواست و مدارک تحصیلی خود را برای دانشگاه موردنظر خود می­فرستد در صورت پذیرش دانشگاه موردنظر فرد درخواست­دهنده می­تواند ویزای تحصیلی کشور جمهوری چک را کسب کند. مدت این ویزا نهایتاً شش ماه است و قابل تمدید و بایستی درخواستی صادر شود مبنی بر تمدید ویزای تحصیلی که متناوباً اگر اقامت فرد درخواست­ دهنده بیشتر از شش ماه باشد می­تواند درخواستی بدهد بابت اقامت طولانی­تر در جمهوری چک.

دانشگاههای برتر جمهوری چک:

Technical University of Ostarva
Berno University of Technology
Charlos University
Czech Technical University
Masaryk University

تحصیل دانشجویی در جمهوری چک کاملاً رایگان است و در دانشگاههای غیردولتی آن هزینه تحصیل بین ۱۰۰۰ یورو تا ۴۰۰۰ یورو می­باشد برای دانشگاههای چک زبان و برای دانشگاههای انگلیسی زبان این مبلغ تا ۵۰۰۰ یورو قابل افزایش است. به طول مثال هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بطور میانگین در جمهوری چک بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو می­باشد.

اقامت و تابعیت در جمهوری چک – سرمایه­ گذاری و ثبت شرکت:

راه دیگر اقامت جمهوری چک از طریق سرمایه­گذاری و ثبت شرکت است. بدین صورت که فرد متقاضی اقامت جمهوری چک با ثبت شرکت در این کشور می­تواند اقامت جمهوری چک را کسب کند. میانگین سرمایه­ برای ثبت شرکت در جمهوری چک ۵۰۰۰۰ یورو می­باشد که فرد بعد از گذشت ۵ سال می­تواند اقامت دائم را کسب کند و هزینه سرمایه­گذاری در اروپا و جمهوری چک بین ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ یورو است که فرد می­تواند اقامت دائم و پاسپورت کشور جمهوری چک را اخذ نماید.

اقامت و تابعیت در جمهوری چک-  ویزای کاری:

ویزای دیگری که با آن می­شود اقامت جمهوری چک را کسب کرد ویزای کاری است. بدین صورت فرد متقاضی برای کار در جمهوری چک درخواست می­دهد و کارفرمایی که در جمهوری چک حضور دارد برای فرد متقاضی کار در جمهوری چک درخواست بدهد که فرد مذکور را جهت استخدام و کار می­خواهد در این صورت فرد می­تواند با داشتن ویزای کار اقامت بلندمدت جمهوری چک را کسب کند.

اقامت و تابعیت در جمهوری چک – ویزاهای خاص

ویزاهای خاص راه دیگر اقامت در جمهوری چک می­باشد که این ویزا شامل ویزاهای ورزشی و درمانی است. همان طور که گفته شد جمهوری چک جزو کشورهای اتحادیه اروپا و شامل ویزای شنگن است.جمهوری چک شامل ویزاهای کوتاه مدت که نهایتاً ۹۰ روزه است که قابلیت تمدید ندارد و بلندمدت ۹۰ روزه و بیشتر که قابل تمدید می­باشد و سومین ویزا، ویزای بلندمدت که ختم به اقامت می­شود که بایستی فرد ۵ سال اقامت مستمر و بعد از آن درخواست تابعیت جمهوری چک را داشته باشد.

اقامت و تابعیت در جمهوری چک – تابعیت چک

دریافت شهروندی چک  یکی از اهداف جذاب برای ساکنان روسیه است . در حالی که در جمهوری چک است هیچ مفهوم تابعیت دوگانه وجود دارد و هیچ تضمینی وجود ندارد که این وضعیت می تواند در آینده نزدیک تغییر کند . بنابراین، تنها راه مطلوب در میان راه از شهروندان روسیه تغییر تابعیت وجود دارد.

 

 شما می توانید برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید و یا سوالات خود را بصورت در فرم  در سایت تریپ ویزا از ما بپرسید.

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

وبسایت تریپ ویزا در زمینه مهاجرت سعی بر آن دارد که آخرین و بروز ترین قوانین مهاجرتی از جمله سرمایه گذاری /تحصیل/خرید ملک /و شرایط زندگی در کشورهای مختلف دنیا را با بروز ترین اطلاعات مهاجرتی ار در خدمت شما عزیزان قرار می دهد.

 

این وبسیات به فروش می  رسد خدماتی ارائه نمی دهد.

جهت خرید سایت پیام ارسال نمایید.

www.tripvisa.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید