شرایط و روش های اخذ تابعیت و اقامت استرالیا


یکی از سوالاتی که برای افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند مطرح می شود، روش اخذ تابعیت و اقامت استرالیا می باشد. مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص ، ویزای کار در استرالیا یا همان اسکیل ورکر یا تحصیل در استرالیا و یا ویزای سرمایه گذاری در استرالیا می باشد. مهاجرت به استرالیا از طریق تولد فرزند نیز دارای ابهاماتی برای مردم می باشد و ما سعی نموده ایم، به بررسی روش اخذ تابعیت و اقامت استرالیا از طریق تولد فرزند بپردازیم. شایان ذکر است تفاوت بین اقامت و تابعیت وجود دارد و تابعیت همان شهروندی می باشد که به شخص پاسپورت استرالیا اعطا می شود.

در این مطلب به بررسی دقیق روش های اخذ تابعیت و اقامت استرالیا می پردازیم، پس از مطالعه این مطلب انتخاب بین استرالیا و کانادا برای شما راحت تر خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در زمینه قوانین جدید مهاجرت به استرالیا با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

شرایط و روش های اخذ تابعیت و اقامت استرالیا

تابعیت و اقامت استرالیا


شرایط و روش های اخذ تابعیت و اقامت استرالیا

اخذ تابعیت و اقامت از طریق تولد فرزند در استرالیا

 

تا قبل از ژانویه 1949، در قانون مهاجرت استرالیا مقرر شده بود که متقاضیانی که تبعه کشورهای تحت استعمار بریتانیا بودند می‌توانستند به تابعیت در استرالیا درآیند اما بعد از ژانویه 1949تا آگوست 1986 که قانون تغییر یافت مقرر شده بود، چنانچه شخصی در خاک استرالیا متولد گردد به‌طور اتوماتیک تابعیت استرالیا را اخذ خواهد نمود اما بعد از 20 آگوست 1986 چنانچه شخصی در قلمرو استرالیا متولد گردد چنانچه یکی از والدین وی تبعه استرالیا و یا مقیم دایم این کشور باشد می‌تواند به تابعیت یا شهروندی درآید.

 

اخذ تابعیت و اقامت از طریق نسب یا اصل خون در استرالیا

اخذ تابعیت و اقامت استرالیا از طریق اصل خون بر اساس زمان تولد و همچنین ثبت تولد امکان‌پذیر بوده و دارای شرایط ذیل می‌باشد:

– طفلی که در خاک استرالیا متولد شده و در زمان تقاضای تابعیت استرالیا یکی از والدین وی تابعیت استرالیا را داشته باشد وی می‌تواند برای کسب تابعیت این کشور اقدام نموده مشروط بر آنکه تقاضای وی قبل از سن هجده سالگی باشد. چنانچه در زمان طفولیت شخص، والدین این طفل فوت نمایند شخصی که قانوناً قیم آن طفل است می‌تواند با نیابت از طفل تقاضای تحصیل تابعیت نماید.

هرگاه یکی از والدین طفل از طریق تقاضا، تابعیت استرالیا را به دست آورده باشد در صورتی می‌توانند برای فرزندانشان اقدام نمایند که حداقل بیشتر از دو سال در استرالیا اقامت قانونی داشته باشند.

افراد بزرگسال زمانی می‌توانند برای کسب تابعیت از طریق نسب اقدام کنند که در خارج از استرالیا بین 26 ژانویه 1949 تا 15 ژانویه 1974 از والدین استرالیایی به دنیا آمده باشند.

اخذ تابعیت و اقامت استرالیا از طریق تقاضا

کسانی می‌توانند تابعیت یا شهروندی در استرالیا را از طریق تقاضا کسب نمایند که دارای شرایط زیر باشند:

اولاً: کسانی که دارای اقامت دائم در استرالیا بوده و بیشتر از هجده سال سن داشته باشند. همچنین دارای حسن اخلاق، تسلط بر زبان انگلیسی و اقامت مداوم در استرالیا داشته باشند.

ثانیاً: در مدت 5 سال حداقل 2 سال در استرالیا اقامت داشته باشد که دوازده ماه آن باید در دو سال قبل از ارائه مدارکش به دولت استرالیا باشد.

ثالثاً: کسانی که از طرف اتباع استرالیایی به عنوان فرزندخواندگی پذیرفته می‌شوند در صورتی می‌توانند تابعیت استرالیا را تحصیل نمایند که خارجی بوده، کمتر از هجده سال سن داشته باشند و همچنین حداقل یکی از پدر یا مادرخوانده وی استرالیایی باشد. همان طور که ملاحظه می فرمایید، فرزند خواندگی در استرالیا از راه های اخذ اقامت و تابعیت در استرالیا می باشد.

بر اساس قانون جدید تابعیت و اقامت استرالیا که در سال 2007 به تصویب رسیده است مقرر گردیده کسانی که از اول جولای 2007 به عنوان مقیم دایم درآمده باشند می‌بایستی به صورت قانونی اقامت در استرالیا داشته باشند همچنین به مدت چهار سال قبل از تقاضای تابعیت در استرالیا اقامت داشته باشند. علاوه بر شرایط فوق بایستی دارای شرایط زیر نیز باشند.

حداقل به مدت 12 ماه قبل از تقاضا در استرالیا به عنوان مقیم دایم حضور داشته باشند، یعنی اقامت دائم استرالیا را داشته باشند.

بیشتر از 12 ماه در استرالیا غیبت نداشته، همچنین قبل از تقاضا که می‌بایستی 12 ماه حضور داشته باشد نباید در طول این 12 ماه بیش از 3 سال غیبت داشته باشد؛

تا 4 سال قبل از تقاضا، نباید به هیچ وجه در این کشور به صورت غیر قانونی حضور داشته باشد؛

آگاهی و آشنایی کامل به حقوق و تکالیف شهروندی استرالیا داشته باشد مگر برای کسانی که بیشتر از 60 سال سن داشته باشند؛

تسلط بر زبان انگلیسی داشته باشد مگر برای افراد بالای 60 سال؛

قصد اقامت در استرالیا را داشته باشد.

لازم به یادآوری است افرادی که سن آن‌ها کمتر از 18 سال بوده به تبعیت از والدین خود می‌توانند اخذ تابعیت و اقامت استرالیا را داشته باشند.

موارد استثنا در اخذ تابعیت و اقامت استرالیا

در مورد بعضی افراد شرایط فوق مستثنی شده است که عبارتند از:

فرزندان کسانی که تبعه سابق استرالیا بوده‌اند؛
سربازان سابق ارتش استرالیا؛
اطفالی که از طرف اتباع استرالیا به فرزندخواندگی در استرالیا پذیرفته شده باشند؛
همسر و افراد تحت تکفل اتباع استرالیا؛
کسانی که در خاک استرالیا به دنیا آمده باشند و تابعیت کشور دیگری را نداشته باشند.

 

تابعیت مضاعف در استرالیا

قانون جدید تابعیت و اقامت استرالیا ، مستقیماً تابعیت مضاعف استرالیا را قبول نکرده اما می‌توان ادعا نمود که تا حدودی تابعیت مضاعف را پذیرفته است. مثلاً کسانی که تابعیت کشور دیگری را دارند و تابعیت در استرالیا را نیز کسب نموده‌اند آن‌ها را به ترک تابعیت قبلی خود مجبور نمی‌کند.

از دست دادن یا سلب تابعیت و اقامت استرالیا

اقامت و تابعیت در استرالیا ممکن است به دلیل یکی از موارد زیر سلب گردد:

هرگاه تبعه استرالیا، به صورت ارادی تابعیت کشور دیگری را تحصیل نموده و تقاضای ترک تابعیت استرالیا را کرده باشد؛
هرگاه تبعه استرالیا، به صورت ارادی تقاضای ترک تابعیت در استرالیا را کرده باشد ولو اینکه به تابعیت کشور دیگری که پادشاه استرالیا پادشاه آن کشور (مانند: انگلیس، کانادا، کشورهای مشترک‌المنافع و نیوزلند) نیز باشد؛
به خاطر مجازات نمودن شخصی که از روی تقلب و مدارک غیر واقعی (جعلی) اقامت و تابعیت در استرالیا را تحصیل کرده باشد.

تأثیر سلب تابعیت والدین نسبت به اطفال آن‌ها

بچه‌هایی که از طریق والدین خود تابعیت در استرالیا را به دست آورده باشند به واسطه عمل خلاف خود تابعیت استرالیایی خود را از دست نخواهند داد، اما چنانچه یکی از والدین وی تابعیت خود را از دست بدهد ممکن است تابعیت طفل نیز سلب گردد، مگر در موارد زیر:

اگر طفل تابعیت کشور دیگری را نداشته باشد، تابعیت استرالیایی وی سلب نخواهد شد؛ تا قبل از 22 نوامبر 1984 چنانچه پدر طفل، تابعیت استرالیایی خود را از دست می‌داد هیچ‌گونه تأثیری بر تابعیت طفل نمی‌گذاشت اما بعد از 22 نوامبر 1984، سلب تابعیت والدین، باعث از دست رفتن تابعیت طفل می‌گردید. اما اگر یکی از والدین وی همچنان به تابعیت استرالیایی خود باقی می‌ماند او نیز به تابعیت استرالیایی خود باقی می‌ماند.

شایان ذکر است که بر اساس قانون تابعیت 2007 استرالیا که از اول جولای 2007 به اجرا درآمد، اطفالی که دارای تابعیت در استرالیا می‌باشند بر خلاف مقررات قبلی به تبعیت از والدین خود تابعیت خود را از دست نخواهند داد اما وزیر مهاجرت و تابعیت این اختیار را دارد که طفل را از تابعیت استرالیا محروم نماید.

 

کشور استرالیا سالیانه پذیرای ۲۰۰۰۰۰ مهاجر است که غالبا به‌ واسطه ویزای مبتنی بر شغل، مهارت، تحصیل و همچنین از طریق خانواده صورت می‌پذیرد. یک مهاجر بعد از حداقل چهار سال زندگی در این کشور می‌تواند درخواست دریافت کارت شهروندی کند. استرالیا یکی از معروف‌ترین مقاصد مهاجرت است. راه‌های مهاجرت به استرالیا در کل چهار روش هستند. این کشور به جهت برخورداری از موسسات آموزش عالی، وضعیت اقتصادی خوب و کیفیت بالای زندگی خواسته هر متقاضی را به‌ عنوان مهاجر برآورده می‌کند. اگر تصمیم مهاجرت به استرالیا را دارید مطالعه این مقاله راه‌های مهاجرت به استرالیا را به شما نشان می‌دهد.

کشور استرالیا که از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد به آن اوز نیز گفته می شود، در نیمکره جنوبی و زیر قاره آسیا قرار دارد و به‌ واسطه وفور نعمتی که در آن همچون مدینه فاضله ترسیم می‌شود و این امر موجب شهرت این کشور شده‌ است. این کشور علاوه بر این که مقصد گردشگران است مهاجران زیادی را نیز جذب می‌کند. مهاجرت به این کشور که سالانه پذیرای ۲۰۰۰۰۰ نفر است از طرق مختلف مانند اقدام از طریق خانواده، ویزای تحصیلی و یا ویزای مبتنی بر مهارت و شغل برای بزرگسالان و کودکان انجام پذیر‌ است. طی سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۶ بیشترین میزان مهاجرت از جانب هندی‌ها و چینی‌ها و پس از آن اتباع کشورهای فلیپین, بریتانیا و پاکستان بوده‌ است.

چرا مهاجرت به استرالیا؟

در واقع این کشور هر نوع خواسته‌ای را برآورده می‌کند از جنگل‌های استوایی گرفته تا سواحلی ماسه‌ای و انواع مختلف اکوسیستم و همچنین پایین‌ترین سطح آلودگی هوا در جهان، مایه مباهات این کشور است. کشوری دارای فرهنگ چندگانه است که فرصت‌های شغلی بسیاری دارد و بالغ بر ۱۲۰۰ موسسه آموزش عالی را شامل می‌شود و به همین دلیل مهاجرت به استرالیا گزینه مناسبی‌ است. دولت استرالیا مفتخر به ایجاد شرایط کاری مناسب‌ است که به شما این امکان را می‌دهد در کنار کار از زندگی شخصی خود نیز لذت ببرید و بین کار و زندگی شخصی خود تعادل ایجاد‌ کنید و در نهایت، کشوری که دائما دریچه‌های تازه‌ای را بر روی زندگی شما می گشاید. حال سوال این‌ است چگونه می‌توان به این کشور مهاجرت‌ کرد.

راه‌های مهاجرت به استرالیا

راه‌های مهاجرت به استرالیا مختلف هستند. این امر می‌تواند به وسیله دریافت انواع ویزا مانند ویزای تحصیلی و کا‌رآموزی، ویزای مبتنی بر شغل و مهارت‌ کاری اقدام از طریق خانواده و دریافت ویزای خانواده و انواع و اقسام ویزاهای دیگر میسر شود.

 

۱. ویزای شغلی و مهارت کاری

مهم‌ترین دلیل مهاجرت به استرالیا آینده شغلی بهتری‌ است که هر کس می تواند داشته‌ باشد. برای کسب ویزای مهارت کاری باید در یکی از ردیف‌های شغلی  که  در لیست مشاغل استرالیا قرار‌ دارد مشغول به کار شوید و مهارت لازم برای این کار را داشته باشید . طبق سیستم امتیاز‌دهی استرالیا جهت مهاجرت, افراد متقاضی ویزای‌ شغلی و مهارت‌ کاری می‌بایست مجموعا حداقل ۶۰ امتیاز از طریق نمره ایلتس، سن، سابقه‌کاری، میزان‌ تحصیلات و مهارت‌ها و قابلیت‌های خود و همسرشان کسب‌ کنند. این گروه از متقاضیان ابتدا باید فرم ای‌او‌ال را تکمیل‌ کنند که البته این فرم تا دو سال پس از ارسال به دولت استرالیا دارای اعتبار‌ است. بسته به امتیاز کسب‌ شده یک تا سه ماه بعد از ارسال فرم برای متقاضی فرم درخواست ویزای شغلی فرستاده می‌شود. این فرم برای متقاضیانی که موفق به کسب حداقل امتیاز نشوند قطع به یقین ارسال نخواهد‌ شد و کسانی که فرم درخواست ویزای مهاجرتی را دریافت کرده‌اند به مدت۶۰ روز از تاریخ دریافت آن فرصت دارند تا آن را تحویل‌ دهند. رسیدگی به درخواست ممکن‌ است تا چند ماه طول بکشد. شرایط لازم جهت اخذ ویزای شغلی عبارتند از:

سن متقاضی باید کمتر از ۴۵ سال باشد.
متقاضی باید مهارت زبان انگلیسی داشته‌ باشد.
متقاضی باید مهارت لازم در حرفه منتخب خود را داشته‌ باشد.
متقاضی باید از سلامت جسمانی برخوردار‌ باشد.
متقاضی باید دارای اعتبار بوده و هچنین دارای عدم سوء سابقه داشته‌ باشد.

این مطلب را از دست ندهید:  ۵ کشور اروپایی با پایین‌ترین و بالاترین نرخ رد ویزای شینگن

 

۲. ویزای تحصیلی و کارآموزی

ویزای تحصیلی به تمامی افراد، بدون محدودیت سنی این امکان را می‌دهد که برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت‌ کنند. ویزای تحصیلی به افراد این امکان را می‌دهد که در طول مدت تحصیل خود در این کشور اقامت داشته‌ باشند که در پاره‌ای از مواقع این زمان ممکن‌ است تا ۵ سال ضمانت‌ شود. دانشجویان بین المللی می‌توانند دو هفته بعد از شروع تحصیل خود حداکثر تا ۴۰ ساعت کار‌ کنند. اقوام درجه یک شما می توانند به عنوان همراه متقاضی در ویزای تحصیلی در نظر گرفته‌ شوند و به این کشور مهاجرت‌ کنند. راه‌های مهاجرت به استرالیا به واسطه تحصیل دارای شرایط زیر است:

متقاضی باید دارای حداقل ۶ سال سن باشد.
باید موسسه مورد نظر دارای ظرفیت پذیرش دانشجو باشد.
بیمه سلامت
متقاضی باید از مهارت زبان انگلیسی برخوردار‌ باشد.
در صورتی‌که سن متقاضی بیش از ۱۸ سال باشد باید به‌ لحاظ مالی توانایی زندگی مستقل را داشته‌ باشد.
افراد زیر ۱۸ سال باید دارای رضایت‌نامه والدین باشند و همچنین پدر و مادر امکان تامین‌ مخارج زندگی دانش‌ آموز در این کشور را داشته‌ باشند.

همچنین مهاجرت از طریق اخذ‌ ویزای کسب مهارت نیز امکان‌پذیر‌‌ است. این ویزا به متقاضیان این امکان را می‌دهد تا در محیط‌ های کاری حضور‌ داشته و مهارت‌های خود را ارتقا دهند و در برنامه‌های آموزشی  توسعه‌ مهارت‌های فنی‌ و‌ حرفه‌ای استرالیا شرکت‌ کنند. اقوام درجه یک متقاضی نیز می‌توانند از این ویزا بهره‌مند شده و به این کشور مهاجرت‌ کنند. قبل از اتمام اعتبار ویزا به جهت تمدید آن می‌بایست فرم درخواست جدید تکمیل‌ گردد. برای اخذ این ویزا وجود موارد زیر الزامی‌ است:

متقاضی باید دارای حداقل ۱۸ سال سن باشد و از طریق یک ضامن معرفی یا دعوت‌ شود.
اعتبار این ویزا دو سال است.

۳. دریافت ویزای خانوادگی

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به استرالیا به واسطه ویزاهای متفاوت می‌توان درخصوص مهاجرت والدین، فرزندان، شریک زندگی و دیگر بستگان اقدام‌ کرد. جهت دریافت این ویزا می‌توان از طریق نامزد و همسر مقیم استرالیا اقدام‌ کرد و شامل‌ حال افرادی می‌شود که دارای اقامت دائمی استرالیا هستند یا این‌ که شهروند کشور نیوزیلند هستند و دارای اجازه قانونی برای برنامه‌های مهاجرتی استرالیا هستند.

ویزای فرزند افرادی که دارای اقامت دائم استرالیا هستند یا شهروند این کشور هستند می‌توانند برای اخذ این ویزا جهت مهاجرت به استرالیا درخواست‌ بدهند. این قانون برای اشخاصی که به فرزندی پذیرفته شده‌اند نیز انجام‌پذیر است که البته این افراد باید زیر ۱۸ سال و مجرد باشند. کودکان بین ۱۸ تا ۲۵ سال چنانچه مجرد‌ یا دانشجوی تمام وقت باشند یا این که به لحاظ مالی به والدین خود وابسته باشند و توانایی انجام کار نداشته باشند نیز می‌توانند از این امتیاز بهره‌مند شوند. کودکان بی سرپرست می‌توانند تحت حمایت یکی از بستگان خود که شهروند استرالیا است یا اقامت دائم این کشور را دارد برای دریافت این ویزا اقدام کنند. افراد مسنی که برای ادامه زندگی خود نیاز به حمایت بستگانی دارند که شهروند استرالیا هستند یا اقامت دائم آن را دارند نیز می‌توانند برای اخذ این ویزا درخواست‌ بدهند. افرادی که تنها بازمانده فامیل آن‌ها ساکن استرالیا است نیز مشمول این قانون هستند و می‌توانند از طریق این اقدام به مهاجرت کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  ویزای سرمایه گذاری راه میلیونرها برای گرین کارت

 

ویزای مراقبت بستگان شخصی که شهروند استرالیا‌ است یا اقامت دائم این کشور را دارد چنانچه از بیماری رنج می‌برند که نیاز به مراقبت طولانی مدت دارد می‌توانند جهت اخذ ویزای مراقبت اقدام‌ کنند. لازم به ذکر است که بستگانی که به‌ عنوان حامی معرفی شده‌اند بایستی عملا توانائیی این مراقبت طولانی مدت را داشته‌ باشند.

۴. اعطای تابعیت

 

غایت اهداف افرادی که به استرالیا مهاجرت‌ می‌کنند دریافت امتیاز شهروندی این کشور‌ است و همه راه‌های مهاجرت به استرالیا می‌تواند به تابعیت کامل منجر شود. افراد از هر کجای دنیا که به این کشور مهاجرت‌ کرده‌ باشند تحت شرایطی موفق به دریافت تابعیت این کشور می‌شوند. جهت وصول به این امر متقاضی باید فرم مربوط به شهروندی را برای تائید مشخصات و اعتبار خویش تکمیل‌ کند و همراه با مستندات ارائه‌ دهد چرا‌ که ممکن است برای اثبات موارد ذکر شده نیاز به تعدای مدارک باشد. پس از اینکه این درخواست مورد‌ قبول‌ واقع شد متقاضی به مراسم سوگندنامه شهروندی دعوت‌ می‌شود. اتباع کشور استرالیا می‌توانند تابعیت دوگانه داشته باشند بنابراین تا زمانی‌ که این فانون جاری‌ است می‌توانند تبعیت اصلی خود را نیز حفظ‌ کنند. برای اخذ این ویزا شرایط زیر الزامی‌ است:

متقاضیان باید قبل از اقدام به تکمیل فرم تابعیت، حداقل یکسال اقامت دائم در این کشور داشته‌ باشند.
بایستی حداقل به مدت چهار سال به‌ طور قانونی اقامت دائمی این کشور را داشته‌ باشند و طی این دوره، مدت‌ زمانی که این کشور را ترک کردند از ۱۲ ماه تجاوز نکند.
نبایستی قبل از اقدام به تکمیل فرم درخواست تبعیت، بیشتر از ۹۰ روز در سال کشور را ترک‌ کرده‌ باشند.
باید دارای اعتبار بوده و به لحاظ شخصیتی موجه‌ باشند.
مهارت در زبان‌ انگلیسی امری حتمی‌ است.
بایستی تصمیم به ماندن داشته‌ باشند.
باید در آزمون تابعیت استرالیا موفق به کسب امتیاز لازم شوند که البته برای افراد بالای ۶۰ سال گذراندن این تست لازم‌ نیست.در صورتی که به سفر یا مهاجرت به این کشور تمایل داشته باشید، پیمنت‌۲۴ با استفاده از خدمات پرداخت با ویزا کارت می‌تواند کلیه پرداخت‌ها یا رزرو آنلاین هتل‌ها و پرداخت هزینه‌های گرفتن وقت سفارت را به آسانی انجام دهد. رزرو آنلاین پرواز و ارسال و دریافت پول از خارج از کشور از دیگر خدماتی است که برای مهاجران و مسافران عزیز فراهم شده است
.

 

مهاجرت به استرالیا

 

شما می توانید برای مهاجرت به کشور استرالیا از  طریق تحصیل در استرالیا سرمایه گذاری در استرالیا و کار در استرالیا و با وکلای با تجربه وبسایت تریپ ویزا در تماس باشید تا آسوده ترین راه ها را در اختیار شما بگذارند. ما تا انتها با شما هستیم تا شما را به هدفتنان برسانیم.

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

وبسایت تریپ ویزا در زمینه مهاجرت سعی بر آن دارد که آخرین و بروز ترین قوانین مهاجرتی از جمله سرمایه گذاری /تحصیل/خرید ملک /و شرایط زندگی در کشورهای مختلف دنیا را با بروز ترین اطلاعات مهاجرتی ار در خدمت شما عزیزان قرار می دهد.

 

این وبسیات به فروش می  رسد خدماتی ارائه نمی دهد.

جهت خرید سایت پیام ارسال نمایید.

www.tripvisa.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید